Zamknij

Precyzyjne odmierzanie płynów – biureta do laboratoriów

artykuł sponsorowany + 11:23, 11.07.2022 Aktualizacja: 10:07, 14.07.2023
pixabay pixabay

Biureta, aparatura laboratoryjna stosowana w ilościowej analizie chemicznej do pomiaru objętości cieczy lub gazu. Składa się z rurki szklanej z podziałką z zaworem (korkiem obrotowym lub czopem) na jednym końcu. Zawór odcinający znajduje się na dole, a dokładną objętość dozowanej cieczy można określić, odczytując podziałki zaznaczone na szklanej rurce na poziomie cieczy przed i po jej dozowaniu. Jeśli biureta jest gazowa, jej kurek znajduje się u góry.

Zastosowania biurety

Biurety są często używane w miareczkowaniu chemicznym. To procedura stosowana do określenia stężenia roztworu chemicznego. Istnieje kilka rodzajów miareczkowania, które można wykonać, w tym:

  • miareczkowania kwasowo-zasadowe,
  • miareczkowania redukujące/utleniające,
  • miareczkowania strącające.

W przypadku korzystania z biurety do miareczkowania, używane próbki muszą być płynne. Miareczkowanie kwasowo-zasadowe jest powszechnym miareczkowaniem wykonywanym w laboratorium chemicznym.

Miareczkowania kwasowo-zasadowe są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, m.in.:

  • Przemysł spożywczy: badanie poziomu kwasowości różnych płynów, takich jak soda, sok lub ocet.
  • Branża kosmetyczna: Zapewnienie odpowiednich stężeń składników stosowanych w kosmetykach dla bezpieczeństwa klienta.
  • Przemysł farmaceutyczny: Weryfikacja stężenia składników farmaceutyków, takich jak aspiryna.

Miareczkowania stosuje się również w takich branżach, jak meteorologia, produkcja biopaliw i diagnostyka medyczna.

Jak to działa?

Grawitacja powoduje przepływ płynu, gdy zawór jest otwarty. Biurety z płynem mają zawór na dole. W biuretach gazowych zawór znajduje się na górze, a ciecz, taka jak woda, rtęć lub olej, służy do wyparcia gazu przy jednoczesnym dokładnym pomiarze jego objętości.

Biurety tłokowe mogą być bardziej precyzyjne i wykorzystywać fizyczne uruchamianie tłoka do podawania cieczy. Można korzystać z tradycyjnego odczytywania podziałek lub odczytu cyfrowego. Są uruchamiane przez ręczne obracanie kołem lub przez silnik krokowy.

Jak z niej korzystać?

  1. Przepłucz biuretę dwa lub trzy razy płynem, którego chcesz użyć.
  2. Zaciśnij biuretę w zacisku przymocowanym do statywu.
  3. Napełnij biuretę płynem, który chcesz podać i odczytaj objętość.
  4. Powoli pozwól cieczy spłynąć do naczynia odbiorczego.

By zamknąć biuretę Otwórz kurek, przekręcając go o 90 stopni do pozycji pionowej i pozwól, aby roztwór spłynął. Gdy zbliżasz się do żądanej objętości, zwolnij przepływ, przekręcając kurek z powrotem do pozycji zamkniętej. Powinieneś być w stanie kontrolować biuretę, aby dostarczyć jedną kroplę na raz.

Biurety są dostępne w ograniczonej gamie rozmiarów, najczęściej stosowanym rozmiarem jest 50 ml. Skala biurety o pojemności 50 ml jest podzielona na podziałki co 0,1 ml. Dlatego, gdy odczytywany jest poziom cieczy w biurecie, jest on odczytywany i rejestrowany z dokładnością do 0,01 ml.

Biureta kiedyś a dziś

pierwsze biurety zostały stworzone przez chemików w XIX wieku. Składały się z prostych szklanych rurek z zaworami, do których później dodano podziałki. Ten podstawowy projekt jest nadal szeroko stosowany, jednak musi być uważnie obserwowany za pomocą gołego oka, upewniając się, że płyn nie zawiera pęcherzyków, a odczyt jest dokonywany na dnie menisku. Dostarczona objętość to różnica między odczytem początkowym i końcowym.

Biurety cyfrowe to biurety tłokowe z enkoderami liniowymi, które z bardzo dużą dokładnością mierzą drogę przebytą przez tłok. Tłok uruchamiany jest ręcznie za pomocą koła zębatego lub zmotoryzowany. W przypadku, gdy tłok jest napędzany silnikiem, objętość cieczy można określić za pomocą cyfrowego wyświetlacza. Biuretą można także sterować za pomocą podłączonego komputera, aby uzyskać w pełni zautomatyzowane sekwencje operacji.

Biureta to wolumetryczne szkło pomiarowe, które jest używane w chemii analitycznej do dokładnego dozowania cieczy, zwłaszcza jednego z odczynników w miareczkowaniu. Jest to narzędzie, bez którego nie możemy dokonać żadnej wiarygodnej analizy w laboratorium.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%