Zamknij

Umowa najmu - co trzeba o niej wiedzieć?

art. sponsorowany + 12:28, 18.12.2024 Aktualizacja: 12:28, 18.12.2024
pixabay pixabay

W prawie cywilnym znajdziemy regulacje z zakresu umowy najmu. Podczas jej podpisywania, wynajmujący zobowiązuje się we wskazanym okresie oddać przedmiot najmu do użytkowania najemcy, uzyskując w zamian czynsz. Co musimy wiedzieć o umowie najmu? Jakie zapisy powinny się w niej znajdować? O czym mówią przepisy prawne?

Umowa najmu lokalu

Z pewnością umowa najmu lokalu jest doskonale znana wielu osobom. Ważne jest to, że trzeba ją sporządzić w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej strony. Jeśli chodzi o zapisy takiej umowy, powinny być one następujące:

  • Miejsce i data zawarcia umowy
  • Dokładny opis lokalu mieszkalnego (powierzchnia, stan, wyposażenie)
  • Określenie stron i ich dane ewidencyjne (PESEL, dane osobiste, seria i numer dowodu tożsamości)
  • Wysokość czynszu i informacja o elementach składkowych czynszu oraz kosztach eksploatacji
  • Warunki wypowiedzenia umowy
  • Czas trwania umowy
  • Prawa i obowiązki każdej ze stron
  • Podpisy obu stron

Co jeszcze można zawrzeć w umowie najmu lokalu? W dokumencie ewentualnie możemy wskazać wykaz lokatorów, informacje o dodatkowych nakładach ponoszonych przez najemcę, wykaz załączników i warunki oraz terminy przekazywania rachunków i korespondencji przychodzącej na nazwisko wynajmującego. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Opis lokalu mieszkalnego i opłaty za media

Zazwyczaj mieszkania oddawane do wynajmu nie są w idealnym stanie. Pamiętajmy o tym, że umowa najmu nie obejmuje tylko samego lokalu - do niej zaliczamy także wyposażenie typu meble, urządzenia RTV i AGD itp. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie wykonać oględziny mieszkania i spisać protokół odbioru. To samo dotyczy także technicznej kondycji lokalu. Zwracajmy uwagę na każdy detal, zwłaszcza gdy osoba wynajmująca nie chce zajmować się naprawą usterek. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do ponoszenia kosztów napraw przez najemcę, na co wskazuje kodeks cywilny. 

Co wlicza się w opłatach za media? W tej sytuacji konieczne jest wliczenie kosztów wody, energii elektrycznej, abonamentu za telewizję, Internet itp. Najczęściej ustalana jest stała wysokość czynszu, która powiększana jest o opłaty za media. Jednakże konieczne staje się dostarczanie wynajmującemu wykazów o zużyciu wraz z kwotami do zapłaty. Co ciekawe, najemca może wskazać w umowie klauzulę o potrącaniu kwot potrzebnych na pokrycie rachunków mediowych z zabezpieczenia na poczet niespłaconych należności. Poza tym można zastrzec możliwość naliczania odsetek za każdy kolejny dzień zwłoki. 

Wypowiedzenie umowy najmu

Sposób wypowiedzenia umowy najmu lokalu także jest dokładnie uregulowany w kodeksie cywilnym. Gdy w umowie nie znajdują się terminy wypowiedzenia, ustawa wskazuje na następujące terminy:

  • jeśli najem jest dzienny - najem można wypowiedzieć na jeden dzień naprzód
  • jeśli czynsz jest płatny w odstępach dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na 3 miesiące naprzód na końcu kwartału kalendarzowego
  • jeśli czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód, z końcem miesiąca kalendarzowego
  • jeśli czynsz jest płatny w krótszych ostępach czasowych - na 3 dni naprzód

Wynajmujący musi poinformować najemcę o zamiarze wypowiedzenia najmu w pisemnej formie. Informacja ta uzyska moc prawną jedynie wtedy, gdy posiada status pisma doręczonego. 

Wynajem mieszkania to zawsze ważne wydarzenie w życiu każdego z nas. Zarówno najemcy, jak i wynajmujący stają przed nowymi wyzwaniami, które muszą opierać się na zgodności z przepisami prawnymi. Podczas zawierania umowy najmu, należy pamiętać o zamieszczeniu w niej wszystkich ważnych informacji. Umowę sporządzamy w dwóch egzemplarzach, tak aby miała ją każda ze stron. Na szczęście jej sporządzenie nie jest trudne i nie powinno nam sprawić większego problemu, zwłaszcza gdy wcześniej uzyskamy informacje na ten temat. Po zawarciu umowy, wynajmujący uzyskuje korzyści pieniężne, a najemca może cieszyć się korzystaniem z lokalu. To oznacza, że każda strona ma w tym swój interes i powinna być zadowolona z takiego rozwiązania. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%