Dyskryminacja w pracy może dotyczyć wielu aspektów. Najczęściej dyskryminuje się pracowników ze względu na płeć, wiek, narodowość, niepełnosprawność, tożsamość płciową, religię, preferencje polityczne, status społeczny lub ekonomiczny. Wszelkie formy dyskryminacji w pracy są zabronione, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
Reaguj i przeciwstawiaj się uprzedzeniom
Pierwszym krokiem w próbie polubownego rozwiązania sytuacji dyskryminacji jest okazanie swojego niezadowolenia. Pokaż, że nie akceptujesz tej sytuacji i że uważasz takie zachowanie za niestosowne. Twoje reakcja może mieć formę ustną, wówczas zwróć się bezpośrednio do osoby przejawiającej dyskryminację. Możesz też złożyć pismo do przełożonego lub organów odpowiedzialnych w firmie za politykę antydyskryminacyjną (np. do związków zawodowych). Ważne jest, czy to w rozmowie, czy w piśmie, aby opisać dyskryminujące sytuacje, wyjaśnić, dlaczego są dla Ciebie niekomfortowe i poprosić o natychmiastową reakcję i zmianę zachowania agresora.
Szukasz nowej pracy w województwie lubelskim? Praca w Lublinie czeka na osoby o różnych kwalifikacjach.
Zbieraj dowody dyskryminacji w pracy
Gromadzenie dowodów dyskryminacji jest bardzo ważne. Nigdy nie wiadomo, jak daleko może ona zajść. Dlatego zawsze, gdy doświadczysz takiej sytuacji, zachowuj dowody, bo słowa to za mało przy dochodzeniu się swoich praw. Zbieraj nagrania rozmów i korespondencję e-mailową. Jeśli dyskryminująca sytuacja wydarzyła się w pracy w sytuacji nieformalnej np. na korytarzu lub w łazience, zapisz szczegółowo, co się wydarzyło i porozmawiaj z kimś, kto był świadkiem danej sceny. Zeznania świadków tego, co się wydarzyło, są cennymi dowodami.
Szukasz zatrudnienia w firmie, gdzie wszyscy pracownicy są równo traktowani? Sprawdź oferty pracy w Rawiczu od najlepszych pracodawców na rynku.
Sprawdź przepisy i poznaj swoje prawa
Zakaz dyskryminowania zatrudnionych osób wynika z przepisów Kodeksu pracy. Zakazuje on dyskryminacji z kilku określonych kryteriów: wiek, płeć, rasa, niepełnosprawność, religia, wyznanie, narodowość, przekonania polityczne, pochodzenie etniczne, przynależność związkowa, orientacja seksualna, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym, lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie oznacza to, że nie można powołać się na inne przesłanki dyskryminacji, które wskazują na mniej korzystne traktowanie lub poniżanie pracownika.
Jako osoba dotknięta dyskryminacją możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Wówczas zostanie wszczęte postępowanie i sprawdzanie podstaw zgłoszenia. W przypadku potwierdzenie dyskryminacji na pracodawcę nakładana jest grzywna.
Skorzystaj z pomocy prawnika
Jeżeli Twoja interwencja nie wystarczy, skorzystaj z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie pracy. Doradzi Ci, co dalej robić. Za doświadczone szkody materialne możesz żądać odszkodowania, a za poniesione krzywdy moralne zadośćuczynienia. Mimo wszystko zawsze warto szukać polubownych rozwiązań zaistniałej sytuacji, a wkroczenie na drogę sądową traktować jako ostateczność.
Poznaj oferty pracy IT w Łodzi i zacznij pracować w środowisku, w którym panuje szacunek i dobra atmosfera.
Podsumowanie
Dyskryminacja w miejscu pracy to duże wyzwanie nie tylko dla dyskryminowanej osoby, ale także dla pracodawców. Ich zadaniem jest stworzenie środowiska, w którym wszyscy będą szanowani i akceptowani. Dlatego warto uczestniczyć w spotkaniach integracyjnych i wszelkich zebraniach promujących różnorodność pracowników i jasno przeciwstawiających się przejawom dyskryminacji.