Zamknij

Ekologia na co dzień – wprowadź ekologię do swojego domu

07:53, 03.10.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:53, 03.10.2024

Każdego dnia dokonujemy wyborów, które mogą być przyjazne środowisku lub szkodliwe dla naszej planety. Naszym codziennym działaniom bardzo często brakuje świadomości, powtarzamy zachowania wyniesione z domu rodzinnego, nie zastanawiając się nad ich wpływem na otaczający nasz świat. Tymczasem, żeby wyrobić ekologiczne nawyki, nie trzeba wielkich rewolucji, nawet drobna korekta nawyków, zwrócenie większej uwagi na to, jakie są skutki naszych zachowań, mają znaczenie. Zacznijmy więc od wprowadzenia ekologii pod swój dach.

Przestaw się na tryb ekologiczny

Zmiana powinna być wynikiem refleksji. W dzisiejszych czasach niezwykle ważna jest świadomość ekologiczna. Obecnie nie brakuje nam dostępu do wiedzy. Możemy czerpać informacje z dziedziny ekologii w ciekawej formie, co jest inspirujące i motywujące do tego, by zacząć działać na rzecz środowiska.

Interesujący artykuł znaleziony w internecie, dobrze przygotowany podcast, czy np. dokument o skażeniu świata plastikiem, może wyzwolić chęć wyrażania większej troski o środowisko. Ekologia to nauka, którą możemy przekazywać dzieciom podczas zabawy, warto też inicjować sąsiedzkie akcje, których celem jest dosadzanie drzew i zazielenianie okolicy, lub też przyłączyć się do misji pomocowych fundacji.

Generuj mniej śmieci i segreguj odpady

Omawiając ekologiczne zachowania w domu, nie można pominąć tak ważnego aspektu, jakim jest ograniczenie śmieci. Redukcja odpadów i ich odpowiednia segregacja i możliwość przetworzenia ma wielki wpływ dla środowiska. Generujemy ogromne ilości śmieci, wysypiska są przepełnione. Konsumpcjonizm to poważny problem naszych czasów. Zbyt często kierujemy się chwilowymi pragnieniami, zapominając o długoterminowych skutkach naszych wyborów.

Warto rozważyć to, czy potrzebujemy kolejnej pary spodni, a może kurtka, która była raz założona i wisi w szafie, zamiast trafiać na śmietnik, może przydać się komuś innemu. Robiąc zapasy jedzenia, również dobrze jest się zastanowić, czy wszystkie produkty zostaną spożytkowane, najlepiej sięgać po te, które nie są pakowane, lub których opakowania mogą być recyklingowane. Kupujesz butelkowaną wodę? Pomyśl o zainwestowaniu w filtry do kranówki. Dostajesz rachunki pocztą? Sprawdź, czy możesz zmienić formę otrzymywania płatności na e-fakturę – dzięki temu także chronisz środowisko.

Zrób domowe środki czystości – bezpieczne i eko

Chcąc wprowadzić ekozachowania do swojego domu, można zrobić własne domowe środki czystości. Sklepowe detergenty bardzo często zawierają substancje chemiczne, które nie są obojętne dla środowiska i dla naszego zdrowia. Do tego, by samodzielnie przygotować naturalne produkty do sprzątania, czasem wystarczy skorzystać z kuchennych zapasów. W internecie można znaleźć sporo porad, jak skomponować tego typu ekopreparaty. Do wielu z nich używa się takich składników, jak np. ocet, soda, sól, cytryna, olejki eteryczne, czy skrobia kukurydziana.

Zadbaj o roślinność

Kolejnym sposobem na to, by zostać domowym ekologiem, jest wprowadzenie większej ilości roślinności do swojego otoczenia. Zastąpienie przydomowych trawników łąkami kwietnymi to świetny sposób, by zatroszczyć się o bioróżnorodność. Można też zadbać o donice na balkonie lub parapecie okiennym i wypełnić je miododajnymi roślinami, które będą stanowiły pożywkę dla owadów. Wchodząc na stronę Pszczołamusibyć.pl, dowiesz się, w jaki jeszcze sposób możesz wspierać populacje pszczół i owadów zapylających. Znajdziesz tam m.in. Kodeks Dobrych Praktyk, który warto stosować, chcąc chronić małych, skrzydlatych przyjaciół.

Zieleń nie tylko wpływa pozytywnie na estetykę otoczenia, ale też poprawia jakość powietrza, zatrzymując zanieczyszczenia i produkując tlen. Chcąc zadbać o swoje roślinki i nie zużywać dodatkowej wody do ich podlewania, można zbierać deszczówkę.

To tylko mała część inspiracji, które warto stosować w swoim domu. Krok po kroku można rozszerzać zakres zmian, by wprowadzać kolejne ekologiczne rozwiązania i zmieniać postawę członków rodziny, a z czasem zachęcać do tego i innych – sąsiadów, czy też współpracowników, dołączając do rozmaitych akcji, których celem jest wspólne dbanie o naszą planetę.

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Pszczoła Musi Być

 

 

 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%