Wymiana okien to inwestycja, która może mieć znaczący wpływ na komfort mieszkania, oszczędności energetyczne oraz estetykę całego budynku. Sporym wyzwaniem dla inwestora może być jednak nie tylko wybór konkretnego modelu okien, ale także odpowiedniego momentu na przeprowadzenie prac montażowych. Kiedy jest najlepszy czas na wymianę okien, tak aby uzyskać najlepsze efekty i uniknąć niepotrzebnych problemów? Sprawdźmy!
Na początek należy zaznaczyć, że nie istnieją ścisłe ramy czasowe, które określałyby, co ile lat należy wymieniać okna PVC, aluminiowe czy też drewniane. Biorąc pod uwagę rosnące standardy produkcji i montażu, zakłada się, że plastikowa stolarka okienna jest jednak w stanie zachować swoje oryginalne właściwości przez 20 lat lub dłużej. Jeżeli chodzi o okna drewniane, to wiele zależy tu od tego, czy są one regularnie konserwowane i pielęgnowane. Średnio przyjmuje się, że drewniane ramy okienne zachowują swoje właściwości i estetykę przez około 15-20 lat.
Istnieje jednak lista pewnych oznak, które mogą sugerować, że okna będą wymagały wymiany. Są to m.in.:
Zanim jednak zdecydujemy się na przeprowadzenie prac związanych z montażem nowych okien, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze, dobrze jest określić budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup nowej stolarki. Kolejny aspekt to konstrukcja i wymiary nowych okien – czy mają być takie same jak w przypadku starej stolarki, czy może mają różnić się pod względem wyglądu, sposobu otwierania i wymiarów. Wszystkie te czynniki mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w cenie okien oraz ostatecznym koszcie całej inwestycji.
Podczas planowania wymiany okien na nowe warto przygotować się na następujące etapy:
Jeżeli okna są nieszczelne, uszkodzone lub nie pracują prawidłowo, trudno jest zastanawiać się nad tym, kiedy najlepszy czas na wymianę okien. W takiej sytuacji nowe okna można zainstalować nawet w środku zimy, oczywiście uwzględniając wszelkie zasady związane z montażem okien. Jeżeli jednak nie jest to nagląca potrzeba, to warto zastanowić się nad zaplanowaniem prac instalacyjnych w czasie.
Okazuje się, że najlepsza pora na wymianę okien to sezon wiosenno-letni lub wczesna jesień. Z czego to wynika? Przede wszystkim z warunków pogodowych w tym czasie, które są zbieżne z wymaganiami dotyczącymi optymalnej temperatury dla prawidłowego montażu okien (nie niższa niż -10°C). Jeżeli temperatura będzie niższa, to istnieje ryzyko, że pianka izolacyjna i taśmy stracą swoje oryginalne właściwości, co z kolei wpłynie niekorzystnie na szczelność całej konstrukcji okiennej. Warto też dodać, że prace montażowe mogą okazać się utrudnione nawet przy temperaturze 0°C, ponieważ ościeża należy wykańczać zaprawą, która nie może być stosowana w tak niskich temperaturach.
Co więcej, sezon wiosenno-letni jest też korzystnym czasem na wymianę okien z punktu widzenia inwestora. Prace związane z usuwaniem starych okien i instalacją okien trwają przeważnie kilka dni, dlatego, aby uniknąć wychłodzenia pomieszczeń, warto je przeprowadzać w czasie, gdy pogoda za oknem jest odpowiednia. Jest to ważne również w kontekście wilgoci, z którą możemy spotkać się jesienią lub zimą. Za wiosną i latem przemawia też łatwość w przygotowania domu do prac remontowych i wygodne sprzątanie po zakończonych działaniach.
Na koniec chcielibyśmy poruszyć temat ściśle związany z wymianą okien, a dokładnie kwestię utylizacji starych okien. Co zrobić ze starą stolarką, aby proces wymiany był ekologiczny, ekonomiczny i wygodny? Oto kilka możliwości: