Instalacja odgromowa ma za zadanie chronić dom przed porażeniami spowodowanymi wyładowaniami elektrostatycznymi, czyli piorunami. Budynek bez takiego zabezpieczenia po uderzeniu pioruna może zostać poważnie uszkodzony lub nawet spłonąć. Działanie instalacji odgromowej polega na przechwytywaniu prądu piorunowego i bezpiecznym odprowadzeniu go do ziemi, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń. Warto sprawdzić, jak działa taka instalacja oraz czy jej montaż jest wymagany prawnie w przypadku konkretnego budynku.
Będąc na etapie budowy domu, można spotkać się z urządzeniami i instalacjami, o których istnieniu wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Posiadanie niektórych z nich jest wymagane przepisami prawa, a inne warto mieć dla dodatkowego bezpieczeństwa. Jeśli wcześniej mieszkaliśmy w bloku, prawdopodobnie nie zastanawialiśmy się nad ochroną budynku podczas burzy. Teraz, jako właściciele domu, warto się nad tym zastanowić. Instalacja odgromowa, potocznie zwana piorunochronem, to zespół elementów zabezpieczających nieruchomość przed wyładowaniami atmosferycznymi. Chroni obiekt przed konsekwencjami uderzenia pioruna, które mogą być dotkliwe, jak pożar czy śmiertelne porażenie mieszkańców. Instalacja odgromowa nie dostarcza energii ani nie podnosi komfortu życia, ale jej działanie w czasie wyładowań atmosferycznych jest nieocenione, chroniąc ludzi i dobytek przed zgubnymi skutkami uderzeń piorunów.
Szeroka oferta elementów instalacji odgromowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektryka-oswietlenie/instalacja-odgromowa/instalacja-odgromowa
Piorunochrony instalowane na budynkach można podzielić na pasywne (tradycyjne) oraz aktywne. Tradycyjne instalacje odgromowe cieszą się największą popularnością, dlatego przedstawimy schemat tradycyjnej instalacji odgromowej. Tego typu instalacja składa się z kilku podstawowych elementów: zwodów, przewodów odprowadzających, przewodów uziemiających oraz uziomów. Zwody, wykonane ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub miedzi, są ułożone na dachu i kominie, gdzie bezpośrednio przyjmują uderzenie pioruna. Przewody odprowadzające, układane na zewnętrznych ścianach budynku, łączą zwody z przewodami uziemiającymi przez zaciski probiercze. Przewody uziemiające prowadzą do uziomów, które są metalowymi elementami umieszczanymi w gruncie. Uziomy dzielą się na fundamentowe, umieszczone w ławie lub stopie fundamentowej, oraz otokowe, układane poziomo wokół domu. Uziomy mogą być naturalne, jak metalowe rurociągi wodne, osłony studni artezyjskich czy uziomy sąsiednich budynków, lub sztuczne, wykonane z miedzi czy stali ocynkowanej.