Zamknij

Koronowo - Zalew Koronowski [Plaża Pieczyska]

07:06, 14.04.2019

Film przedstawia Zalew Koronowski od strony Plaży w Pieczyskach k. Koronowa.

Jezioro Koronowskie – zbiornik retencyjny położony w dolnym odcinku rzeki Brdy, w województwie kujawsko-pomorskim, w pobliżu miejscowości Koronowo, od której przyjął swoją nazwę. Rozciąga się on od ujścia rzeki Kamionki do hydroelektrowni w Samociążku. Tworzą go spiętrzone zaporą w Pieczyskach wody rzeki Brdy, które zalały w znacznym stopniu, poza doliną Brdy, odcinki ujściowe jej dopływów oraz liczne jeziora. Wysokość spiętrzania wody około 20 metrów.

Historia
Koncepcja budowy tamy i siłowni została opracowana przez prof. Karola Pomianowskiego już w 1928 r. w ramach prac związanych z koncepcją budowy kaskady Brdy. Przewidywano spiętrzenie rzeki w łańcuch ośmiu kaskad: Mylof, Uboga, Kiełpin, Jezioro Szpitalne, Koronowo, Tryszczyn, Smukała i Opławiec. Ciekawym pomysłem profesora było wykorzystanie równoległego do rzeki Brdy łańcucha jezior polodowcowych, tj. od Jeziora Lipkusz do Jeziora Białego na trasie długości 10 km, przez co oszczędzono koszt sztucznego kanału o tej samej długości.

W 1946 roku Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Pomorskiego zleciło ponownie profesorowi Pomianowskiemu i inż. Hoffmanowi opracowanie zaniechanego projektu. Tym razem przewidywano większy rozmach – np. zatopienie wioski Olszewka oraz zwiększenie spadu do 31,5 metrów brutto do rzędnej piętrzenia na zaporze w Pieczyskach 81,5 m n.p.m.

Ostateczna decyzja o budowie zapadła w 1953 r. Trwała ona do roku 1960 i pod koniec jej realizacji dokonano rozbiórki zabudowań wsi Olszewka i pojedynczych gospodarstw znajdujących się na terenie zbiornika oraz przesiedlono ich mieszkańców. Nie wykarczowano jednak wszystkich drzew, co spowodowało, że na dnie do dzisiaj pozostają liczne przeszkody w postaci kikutów drzew. Napełnianie zbiornika zakończono 30 listopada 1960 roku, a elektrownia została oddana do eksploatacji 4 marca 1961 roku. Zbiornik powstał z podpiętrzonej Brdy oraz połączenia wielu jezior rynnowych.

Po powstaniu zalewu, w latach 60. nad jego brzegami bydgoskie zakłady pracy ulokowały kilka ośrodków wczasowych, zaś w Pieczyskach powstało duże skupisko domków campingowych. W latach 70. planowano budowę ośrodka wypoczynku w Romanowie, przeznaczonego dla bydgoszczan i finansowanego z kasy miejskiej. Do 1975 r. zbudowano m.in. pomosty, budynek funkcyjny, ujęcie wody pitnej, sanitariaty i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Prac jednak nie ukończono.

Koronowo
Zalew Koronowski
Plaża w Pieczyskach
Pieczyska, Koronowo Jezioro
Jezioro Koronowskie
Koronowo - Zalew Koronowski [Plaża Pieczyska]
Co dzieje się w Koronowie
Gminny Flesz
Wiadomości z Koronowa
Rzeka Brda
Spływy Kajakowe Brda
żaglówki, żeglowanie
Mylof, Opławiec, Tryszczyn, Kiełpin, Jezioro Szpitalne
Samociążek, Stopka
Regaty żeglarskie Koronowo
Kąpielisko Pieczyska
Szlaki turystyczne koronowo
Turystyka Kornowo
Zabytki Kornowo
Koronowo Rynek
Burmistrz Koronowa
Patryk Mikołajewski
Urząd Miejski w Kornowie
Szkoła Podstawowa w Koronowie
Przedszkole w Koronowie
Żłobek w Koronowie
Polska z lotu ptaka
Polska z Drona, Dron

facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz