Zamknij
REKLAMA

Mała architektura sakralna Ziemi Koronowskiej została opisana

13:08, 29.03.2019 | Redakcja
REKLAMA
Skomentuj
W ubiegły czwartek odbyło się spotkanie uczestników projektów i promocja książki w Centrum Kultury Synagoga fot. redakcja

101 kapliczek, krzyży i figur znajdujących się na terenie gminy Koronowo znalazło swój opis w opracowaniu "Mała architektura sakralna Ziemi Koronowskiej". Pracę zbiorową pod redakcją Grażyny Jasiek wydało TMZK.

Pomysł powstania publikacji narodził się na przełomie 2003 i 2004 roku w nieistniejącej już Pedagogicznej Bibliotece w Koronowie. To tam pracowała pani Grażyna Jasiek. Jej kontakty z czytelnikami pozwoliły na zgromadzenie obszernego materiału. Wtedy nie udało się wydać książki ze względów finansowych. Autorzy nie poddawali się jednak. W późniejszym czasie okazało się dodatkowo, że zdjęcia wykonane jeszcze systemem analogowym nie nadają się do druku. Z pomocą przyszła m.in. pani Hanna Kulągowska-Puzio. W ubiegłym roku, kiedy to cała Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości zdecydowano, że publikacja musi zostać wydana.

- Liczne przykłady grot, kapliczek, krzyży i figur różnych Świętych znajdują się na terenie Ziemi Koronowskiej. Najliczniej reprezentowane są te, które postawiono po II wojnie światowej. Nie brak kapliczek z XIX wieku i zabytkowych rzeźb oraz figurek z wieku XVIII. Autorzy publikacji postanowili zaprezentować je w tej książeczce, ale też przywołać ludzi, którym zawdzięczają swój często długi żywot, przywołać po to, żeby nie zapomnieć. Uważamy, że są to losy na tyle ciekawe, by ocalić je od zapomnienia - czytamy we wstępie.

W ubiegły czwartek odbyło się spotkanie uczestników projektów i promocja książki w Centrum Kultury Synagoga. Nie zabrakło przybliżenia historii powstania publikacji, ale też podziękowań dla wszystkich osób, które współpracowały przy realizacji projektu.

Publikacja została wydana dzięki dofinansowaniu Gminy Koronowo w ramach realizacji zadania: "Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej", a także ze środków własnych Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej.

Książkę nabyć będzie można w księgarni "Przy Ratuszu". Koszt to 20 zł.

Fotorelacja z czwartkowego spotkania dostępna jest tutaj.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone