Zamknij
REKLAMA

Kolejne pożary na terenie gminy Koronowo. "Zachowajmy ostrożność"

09:08, 24.04.2019 | Redakcja
REKLAMA
Skomentuj
Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjają panujące warunki atmosferyczne, czyli susza oraz silny wiatr

Okole, Srebrnica, Glinki - wczoraj (23 kwietnia) w tych miejscowościach musieli interweniować strażacy. Wszystkie służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach.

O godzinie 10:21 syrena alarmowa zawyła w Gościeradzu. Strażacy z tej jednostki zostali zadysponowani do ugaszenia palących się konarów w Okolu. Kolejne zgłoszenie wpłynęło o 13:47. Tym razem paliło się poszycie leśne w Srebrnicy. Na miejscu pracowali strażacy z OSP KSRG Mąkowarsko, OSP KSRG Koronowo, OSP KSRG Gościeradz, OSP Różanna. Łącznie z ogniem walczyło siedem zastępów. To jednak nie koniec. Jeszcze tego samego dnia strażacy zostali poinformowani o pożarze poszycia w Glinkach. Z racji, że pożar wybuchł na granicy dwóch powiatów - bydgoskiego i tucholskiego, oprócz dwóch zastępów z OSP KSRG Koronowo i dwóch z OSP KSRG Gościeradz, do akcji zostali zadysponowani również strażacy z OSP Sucha. Spaleniu uległo około hektara lasu.

Nie tylko strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

- Jeżeli wybierasz się do lasu w okolicach Koronowa prosimy o zachowanie w nim szczególnej ostrożności. Gdy zauważysz dym, ogień lub inne zagrożenie dzwoń bezpośrednio do Nadleśnictwa Różanna na numery: 52 382 05 26 lub 787 715 726. Pamiętaj też, wszelkie zagrożenia  możesz zgłaszać na numery alarmowe 112; 997 – policja; 998 – straż pożarna; 999 – pogotowie ratunkowe - apelują leśnicy.

Przyczyny wybuchu pożaru mogą być różne: nieostrożne obchodzenie się z ogniem, rzucony niedopałek papierosa, wypalanie traw oraz celowe podpalenia. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjają panujące warunki atmosferyczne, czyli susza oraz silny wiatr. Policjanci przypominają również o sankcjach jakie grożą za naruszenie przepisów przeciwpożarowych:

- Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz.618, z późn. zm.) – kara aresztu, grzywny lub nagany, której wysokość w myśl art. 24, § 1 kw może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1600, z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10". Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

LeśnyDuszekLeśnyDuszek

2 0

I tak ludzie notorycznie wjeżdżają do lasów samochodami, do tego zostawiając śmieci.
10:08, 24.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone