@mojakruszwica.pl Szybka jazda hulajnogą ukarana mandatem
♬ oryginalny dźwięk – mojakruszwica.pl - mojakruszwica.pl
Przypominamy:
Do kodeksu drogowego weszły przepisy dotyczące poruszania się po polskich drogach Urządzeniami Wspomagającymi Ruch, Urządzeniami Transportu Osobistego i hulajnogami elektrycznymi. Wcześniej osoby korzystające z tego typu sprzętu były traktowane jako piesi, co niejednokrotnie, szczególnie w przypadku zdarzenia drogowego, budziło wiele wątpliwości, ale też i rodziło problemy podczas oceny winy czy w postępowaniach odszkodowawczych. Pomimo, że osób poruszających się nowozdefiniowanymi pojazdami w zdecydowanej większości dotyczą przepisy tożsame z tymi, do których muszą stosować się osoby kierujące rowerami, to różnice bywają znaczne.
Podstawową kwestią jest to, iż użytkownik hulajnogi może się nią poruszać po chodniku i drodze dla pieszych z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - prędkość dopuszczalna - 20 km/h.
Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną lub innym urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego skutkuje odpowiedzialnością prawną.
Natomiast artykuł 33a Prawa o ruchu drogowym wskazuje obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną.
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:
a) pasa ruchu dla rowerów,
b) przejazdu dla rowerów,
c) jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz