Zamknij

Sądy Rejonowe w powiecie bydgoskim do likwidacji?

21:18, 18.10.2021 | (J.K), wpu24.
Skomentuj
REKLAMA

Obecnie sądy powszechne podzielone są w Polsce na: sądy rejonowe (318), sądy okręgowe (46) i sądy apelacyjne (11), a od prawomocnych wyroków przysługuje wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego.

Ale Jarosław Kaczyński - prezes PiS – w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem na antenie RMF zapowiedział zmiany.

A te dotyczyć też sądów rejonowych w naszym regionie. 

Zlikwidowane mają być sądy rejonowe . Ale w zamian staną się one filiami sądów okręgowych. Zdaniem prezesa, nowe sądy okręgowe mają poprawić sytuację sędziów, ale przede wszystkim sytuację tych, którzy przed sądami w różnych rolach stają.

Obecni sędziowie rejonowi z „mocy ustawy” mają stać się sędziami okręgowymi.

- Sędziów rejonowych, a to jest większość sędziów, trzeba będzie awansować, ale to już będzie z mocy ustawy. Chyba, że chodziłoby o jakieś ciężkie przypadki dyscyplinarne - wyjaśnił Kaczyński. Zmiana statusu z sędziego rejonowego na okręgowego ma się łączyć z materialnym awansem.

W siedzibach województw zostaną utworzone sądy okręgowe o statusie tzw. centrali – będzie jedna (możliwe że więcej) centrala na województwo.

O pomyśle konsolidacji, "spłaszczenia" sądownictwa w Polsce mówi się już od 2015 roku

- Jeśli będziemy mieli sąd okręgowy w woj. mazowieckim, to będzie centrala w Warszawie, ale będą też sądy, które dotąd były sądami rejonowymi i one będą po prostu filiami tego sądu. Będzie można komuś, kto ma proces cywilny, powiedzieć: tu w Warszawie będzie pan miał wyrok za trzy lata, ale na przykład w Przasnyszu będzie pan miał za trzy miesiące. Do pana należy wybór - wyjaśnił prezes.

Obecne sądy apelacyjne (w naszym przypadku to Sąd Apelacyjny w Białymstoku) zastąpią nowe sądy - regionalne, które będą rozpatrywać sprawy w II instancji, ale także część skarg kasacyjnych.

[ZT]5268[/ZT]

Obecny Sąd Najwyższy zostanie zlikwidowany. Na jego miejscu powstanie „niewielki sąd”, którego zadaniem będzie, jak zapowiedział Kaczyński, „porządkowanie orzecznictwa”.

[ZT]5259[/ZT]

((J.K), wpu24.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%