Zamknij

Żołnierze z regionu chronią granicę polsko-białoruską

11.57, 19.04.2022 . Aktualizacja: 12.00, 19.04.2022
Skomentuj
REKLAMA

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej aktywnie wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej od września 2021 r. Obecnie wykonują zadania na lądzie, wodzie i w powietrzu na blisko połowie granicy polsko-białoruskiej. Wśród nich od samego początku są żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Każdej doby, w systemie zmianowym żołnierze WOT ze wszystkich brygad OT wystawiają nawet 300 patroli i setki posterunków rozmieszczonych wzdłuż polsko – białoruskiej granicy. Terytorialsi prowadzą też działania patrolowe w głębi strefy nadgranicznej, w tym także patrole łączone z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Po zmierzchu, na wybranych odcinkach granicy, pracują maszty oświetleniowe obsługiwane przez terytorialsów.

Monitoring z powietrza zapewniają bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye, które od początku operacji spędziły w powietrzu już ponad 1000 godzin (w tym ponad 70% w warunkach nocnych). Blisko jedną dziesiątą tego czasu „wylatali” operatorzy Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO) z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

[ZT]6046[/ZT]

Żołnierze podczas służby zarówno na ziemi w trakcie patroli pieszych, na posterunkach, wodzie (patrole na Bugu z wykorzystaniem łodzi płaskodennych), jak i w powietrzu w rejonie przygranicznym zdobywają bezcenne doświadczenie.

 W kolejnych tygodniach i miesiącach specyfika działań WOT w rejonie przygranicznym ewoluowała od zadań ukierunkowanych na wsparcie lokalnej społeczności do zadań wsparcia funkcjonariuszy SG bezpośrednio na granicy. Obecnie jest to główne zadanie terytorialsów, w które zaangażowanych jest ponad 2000 żołnierzy WOT ze wszystkich brygad OT, a odcinek ochranianej przez nich polsko – białoruskiej granicy to już blisko połowa jej całkowitej długości.

[ZT]6056[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%