Zamknij

Jak wygląda partnerstwo Koronowa z miastem na Litwie?

11:51, 05.12.2021 | aszcz
Skomentuj
REKLAMA

Radny Stanisław Gliszczyński skierował zapytania w sprawie partnerstwa Koronowa z partnerami na Litwie. W tym roku współpraca ta obchodziła swoje 20-lecie.

O partnerstwo dopytywał Burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego radny Stanisław Gliszczyński. Jak wygląda obecnie współpraca z partnerem na Litwie?

W odpowiedzi na interpelację radnego Burmistrz Koronowa przyznał, że współpraca z partnerami na Litwie ma dla gminy "znaczenie, chcę ja kontynuować i warto byłoby ją odświeżyć".

- Rok 2021 jest rzeczywiście okazją do uczczenia 20-lecia współpracy z naszym partnerem na Litwie, jednak panująca sytuacja pandemiczna nie sprzyja organizacji spotkań i wydarzeń, szczególnie zagranicznych - napisano w odpowiedzi na interpelację.

Jak przekazał Burmistrz Patryk Mikołajewski, Gmina Koronowo  pamięta o partnerach litewskich, niemieckich i włoskich przy organizacji przedsięwzięć, które mogłyby odbywać się z udziałem przedstawicieli.

- Warto podkreślić fakt, że współpraca zagraniczna wymaga zainteresowania obu stron, odświeżenia i zależy nam na jej kontynuacji. Doskonałą do wspólnego spotkania będzie na pewno przypadająca w roku 2023, 655 rocznica nadania praw miejskich miastu Koronowo i z pewnością wystąpimy z zaproszeniem do wspólnego świętowania - zapewnia burmistrz.

Włodarz przypuszcza również, że wcześniej możliwość współpracy może wystąpić przy okazji organizacji 5. jubileuszowej edycji Koronowo MTB Maraton. 

- Warto się nad tym zastanowić i przy sprzyjających warunkach zorganizować spotkanie - dodaje dalej burmistrz.

W 2001 roku gmina Koronowo podpisała z Samorządem Rejonu Wileńskiego (Republika Litewska) porozumienie o wzajemnej współpracy. W ramach umowy obie gminy zadeklarowały m.in. wymianę doświadczeń w dziedzinie budowania samorządności, współpracy w dziedzinie szkolnictwa, edukacji oraz wspierania działalności kulturalnej polegającej na wymianie artystów, udziale w imprezach kulturalnych, prowadzeniu szkoleń dla działaczy kultury.

Kontakty z Rejonem Wileńskim, dzięki staraniom zarówno urzędu jak i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie zaczęły się jeszcze w 1996 roku. Przedstawiciele Koronowa wzięli udział m.in. w festiwalu „Kwiaty Polskie”.

[ZT]5534[/ZT]

[ZT]5519[/ZT]

 

(aszcz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Oj,Oj,

0 1

Z tego co mi wiadomo
pan burmistrz musi jeszcze odpowiedzieć na pytanie które zostało mu przesłane podobno od obywatela Niemiec , który reprezentuje prawnie swoją rodzinę zamieszkałą w Koronowie . A pytanie brzmi ; proszę podać źródło zapisów historycznych na które pan burmistrz się powołał , wskazujące na zamieszkałą w Koronowie ludność , narodowości Niemieckiej która to zdaniem pana burmistrza wyśmiewała bohaterów potyczki zbrojnej w Kamionce w okresie wojennym . Nie tylko zainteresowany obywatel Niemiec oczekuje odpowiedzi ale napewno Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych do którego prawdopodobnie zostało skierowane pismo wysłane do burmistrza Koronowa . 11:09, 07.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%