Zamknij

Gmina Koronowo z rządowym wsparciem. Na co przeznaczą środki?

08.53, 15.07.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ogłosił wczoraj wyniki III edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w województwie kujawsko-pomorskim. Na tereny po dawnych PGR-ach trafi w sumie 220 mln zł dofinansowania. Ile otrzymała Gmina Koronowo?

Podczas konferencji prasowej wojewoda podkreślił, że w ostatnich trzech latach kryzysu, zarówno związanego z pandemią koronawirusa, jak i inwazją Rosji na Ukrainę, do polskich samorządów trafiło 3,8 mld zł. Środki, którymi dysponują wojewodowie w ramach rządowego programu rozwoju dróg to 460 mln zł. Rządowy program Polski Ład to kolejne 2,6 mld zł wsparcia dla polskich samorządów.

Gmina Koronowo znalazła się wśród samorządów, które otrzymają dodatkowe środki finansowe.

Gmina Koronowo z pieniędzy rządowych otrzyma 2 miliony złotych na budowę dróg gminnych oraz 1 milion złotych na budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w miejscowości Okole.

Z środków rządowych skorzystają także inne gminy powiatu bydgoskiego. Wśród dofinansowanych gmin są: Dobrcz (budowa parkingu w Borównie - 830 tysięcy oraz budowę chodnika Dobrcz-Pauliny - 680 tysięcy), Nowa Wieś Wielka (wymiana pieca w SP Brzoza - 498 724,65 złotych), Sicienko (przebudowa  i rozbudowa centrum sportu etap II- 2 391 200,00 złotych) oraz Powiat Bydgoski (Rozbudowa drogi powiatowej nr 1512C Wilcze - Wierzchucin Królewski w  Łąsku Wielkim - 2 miliony złotych).

- Dzięki nowej edycji programu inwestycji strategicznych kujawsko-pomorskie gminy i powiaty zrealizują w sumie aż 108 zadań o łącznej wartości ponad 220 mln zł. Inwestycje poprawią jakość życia mieszkańców zwłaszcza terenów wiejskich, popegeerowskich. Będą one dotyczyły przede wszystkim infrastruktury drogowej, ale też wodno-kanalizacyjnej, sportowej, czy rekreacyjnej. Kwota przeznaczona zostanie również na przedszkola i żłobki. Podziękowania za ten program należą się rządowi RP, szczególnie panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także parlamentarzystom - powiedział wojewoda.

Poseł Piotr Król zaznaczył, że program to oddanie sprawiedliwości małym miejscowościom, które mocno ucierpiały podczas transformacji gospodarczej wczesnych lat 90., ponieważ tam często jedynym pracodawcą były PGR-y, wówczas likwidowane.

- Dzięki wybudowanym drogom mieszkańcy będą mogli bez problemu dojechać do domu, co jest szczególnie trudne w okresie jesienno-zimowym. Przykładem jest małe Ostrowo w gminie Mrocza, którego sołtys od lat walczył o drogę. Kiedy dowiedział się o jej dofinansowaniu, stwierdził że jest najszczęśliwszym człowiekiem w Polsce. Takie miejscowości bardzo długo czekały na inwestycje, nie tylko te drogowe, ale też na przykład na sieć wodno-kanalizacyjną. Teraz mieszkańcy wreszcie będą mogli zobaczyć u siebie te inwestycje - podkreślił poseł.

[ZT]6449[/ZT]

[ZT]6440[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%