Informujemy, że Gmina Koronowo rozważa możliwość aplikowania o dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych w domach mieszkalnych mieszkańców gminy Koronowo w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego konkursie „Inwestycje związane z budową lub modernizacją jednostek wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej z OZE – mikroinstalacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Oś Priorytetowa 3 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie, Działanie 3.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
W konkursie jest przewidziana możliwość realizowania „projektów parasolowych", w których beneficjentem jest Gmina a użytkownikami instalacji będą jej mieszkańcy.
Poziom dofinansowania inwestycji wynosi 50 % kosztów kwalifikowalnych projektu, pozostałe 50 % kosztów stanowić będzie wkład własny mieszkańców.
Warunkiem przystąpienia Gminy Koronowo do Konkursu jest odpowiednia ilość złożonych deklaracji uczestnictwa w projekcie.
Projekt będzie realizowany wyłącznie w sytuacji gdy Gmina Koronowo otrzyma dofinansowanie.
Warunki uczestnictwa mieszkańców w projekcie:
1. Uregulowany stan prawny nieruchomości.
2. Właściciel budynku mieszkalnego musi być zameldowany w Gminie i na jej terenie opłacać podatki lokalne.
2. Właściciel budynku mieszkalnego nie ma jakichkolwiek zaległych zobowiązań wobec Gminy z tytułu należności podatkowych, opłat za wodę, wywóz śmieci itp.
3. Deklaracje mogą składać właściciele budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania przed 1 stycznia 2017 r.
4. Warunki, stan techniczny budynku będzie pozwalał na montaż instalacji fotowoltaicznych.
5. Wypełnioną i podpisaną deklarację udziału w projekcie należy złożyć do 7 kwietnia 2017 roku (do pobrania poniżej) w siedzibie Urzędu Miejskiego w Koronowie, Plac Zwycięstwa 1, 86-010 Koronowo, pok. nr 1 Kancelaria Ogólna.
Złożenie deklaracji nie jest równoznaczne z ujęciem w projekcie.
Udział mieszkańca w projekcie będzie wiązał się z poniesieniem środków finansowych:
- 160 zł brutto za dokonanie wizji lokalnej przez audytora, w wyniku której zostanie sporządzony dokument (audyt/protokół), zawierający informacje dot. stanu technicznego obiektu, ukształtowanie terenu itp. oraz określony będzie rodzaj i wielkość dobranej dla budynku instalacji. Wizje lokalne planowane są w połowie kwietnia br. ;
- 50 % kosztów kwalifikowalnych instalacji zaplanowanej do montażu na budynku mieszkalnym, wyłącznie w sytuacji gdy projekt uzyska dofinansowanie i będzie realizowany przez samorząd.
Panele fotowoltaiczne
Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, którą można wykorzystać
w pierwszym rzędzie na własne potrzeby, nadwyżki energii elektrycznej można wprowadzić do sieci dystrybucyjnej i odebrać w formie opustu energię w ilości 80% energii wprowadzonej do sieci. Dobór mocy instalacji jest związany z faktycznym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w budynku. Moc typowej instalacji dla budynku mieszkalnego mieści się w granicach od 2 do 5 kW.
Szacunkowe koszty brutto typowych instalacji:
Instalacja 3 kW:
Szacunkowy koszt całkowity instalacji: 22.000 zł
Szacunkowy koszt do poniesienia przez Mieszkańca: 11.000 zł
Instalacja 5 kW:
Szacunkowy koszt całkowity instalacji: 32.000 zł
Szacunkowy koszt do poniesienia przez Mieszkańca: 16.000 zl
Ograniczenia dotyczące instalacji fotowoltaicznych:
1. Nie można instalować paneli fotowoltaicznych na dachach pokrytych eternitem (materiałami zawierającymi azbest).
2. Do instalacji paneli fotowoltaicznych niezbędna jest wolna, niezacieniona, skierowana na południe, południowy-zachód lub południowy wschód powierzchnia dachu (przykładowo – na dachu skośnym dla instalacji o mocy 3 kW –21 m2, na dachu płaskim odpowiednio 51 m2).
Deklaracja udziału w projekciehttp://www.koronowo.pl/images/pdf/2017/marzec/fotowolt.pdf
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz