Czy jesteśmy skazani na smog? Wyniki kampanii z makietą sztucznych płuc i katalog rozwiązań dla gmin województwa kujawsko-pomorskiego.
Od 01 stycznia 2024 r. w woj. kujawsko-pomorskim obowiązuje zakaz użytkowania bezklasowych pieców na węgiel i drewno, tzw. kopciuchów. Pomimo obowiązującego terminu, w gminach województwa nadal kopci ponad 120 tys. starych pieców, zatruwając powietrze oraz nasze zdrowie.
O tym, że z jakością powietrza w naszym województwie nie jest najlepiej potwierdziła tegoroczna kampania z udziałem sztucznych oddychających płuc, które stacjonowały po 14 dni w każdej z pięciu miejscowości regionu: w Osięcinach, Nakle nad Notecią, Potulicach, Kcyni i Aleksandrowie Kujawskim. Makietę sztucznych płuc udostępniło stowarzyszenie Kcyński Alarm Smogowy w ramach akcji Zobacz czym oddychasz! Zmień to. Zdjęcia z poszczególnych miejscowości oraz zestawienie w załączniku.
- Jak możemy poradzić sobie z problemem zanieczyszczenia powietrza w naszym województwie? W ramach projektu Kujawsko-Pomorskie Bez Smogu staraliśmy się znaleźć na to odpowiedź i korzystając z doświadczeń gmin z regionu, jak i spoza niego, opracowaliśmy katalog realnych działań, które może podjąć każda gmina już dziś, aby poprawić jakość powietrza. Rekomendację obejmują kilka obszarów ważnych dla ochrony powietrza - informuje Bydgoski Alarm Smogowy.
1. Działania edukacyjno-informacyjne kierowane do mieszkańców gmin
2. Informowanie o poziomie zanieczyszczenia powietrza
3. Przeprowadzanie skutecznych kontroli palenisk
4. Systemy dofinansowań do wymiany ogrzewania i doradztwo dla mieszkańców
5. Postępowanie z mieszkańcami dotkniętymi ubóstwem energetycznym
Link do rekomendacji, które również w wersji papierowej zostały wysłane do wszystkich 144 gmin województwa kujawsko-pomorskiego:
https://bydgoskialarmsmogowy.
- Formy wsparcia, które zaoferowaliśmy uczestnikom projektu Kujawsko-Pomorskie Bez Smogu – samorządom gmin wiejskich i wiejsko-miejskich z regionu, to szkolenia, mentoring i spotkania z ekspertami. Sześć gmin z województwa - Żnin, Dąbrowa Chełmińska, Solec Kujawski, Bobrowniki, Brześć Kujawski i Zławieś Wielka zostały objęte ściślejszą współpracę i bezpośrednie wsparciem. Opracowaliśmy dla nich indywidualne plany działania dotyczące implementacji poszczególnych metod i narzędzi z obszaru ochrony powietrza dopasowanych do realiów panujących w danej gminie - czytamy dalej.
Niektóre z rozwiązań, które zostaną wdrożone to:
- założenie straży międzygminnej
- podpisanie umów z policją na dodatkowe kontrole palenisk
- ubieganie się o fundusze na wymianę pieców w mieszkaniach gminnych
- wysyłka pism urzędowych do mieszkańców z informacją o konieczności wymiany starego pieca
- przystąpienie przez gminne szkoły do edukacyjnego programu antysmogowego
- zakup czujników jakości powietrza
- dystrybucja ulotek informujących o niekorzystnym wpływie smogu na zdrowie w placówkach zdrowia i w szkołach
Koordynatorem projektu jest Bydgoski Alarm Smogowy, partnerami Gmina Osielsko i Pracownia Zrównoważonego Rozwoju. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz