Zamknij

Jak wideokonferencja ułatwia naszą pracę i życie codzienne?

13:06, 28.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:20, 14.07.2023
pixabay pixabay

Chociaż na co dzień raczej o tym nie rozmyślamy, ostatnie lata to niesamowicie szybki rozwój technologii, co z perspektywy dekady lub dwóch można zauważyć gołym okiem. To co jeszcze kilkadziesiąt lub kilkanaście lat temu mogło wydawać się czymś odległym i melodią przyszłości, dziś staje się codziennością, a często nawet przewiduje się, że będzie na jeszcze wyższym etapie rozwoju. Tym samy, nasza praca zawodowa i życie codzienne staje się nie tylko szybsze, ale też bardziej efektywne. Technologia pomaga nam na każdym kroku, a jej umiejętne wykorzystanie zaciera odległości jakie nas dzielą, bariery kulturowe i językowe przez co nasze horyzonty stają się szersze i szersze. Liczne wynalazki, takie jak np. Internet pozwalają nam nie tylko zdobywać wiedzę i informacje szybciej, ale też usprawniają naszą pracę. Dziś dzięki dostępowi do wideokonferencji możemy naprawdę wiele.

Wideokonferencja to rozmowa w sieci, która pozwala na odbiór zarówno dźwięku, jak i obrazu. Może w niej uczestniczyć spora liczba osób, a dzięki urządzeniom, które usprawniają połączenia, istnieje szansa na wykorzystanie wideokonferencji do realizowania projektów biznesowych globalnie, niemalże bez żadnych większych ograniczeń. Mamy tutaj do czynienia z rozwiązaniem, które bardzo dobrze przyjęło się w biznesowej sferze dosłownie na całym świecie, a szacuje się, że około 25-35% wszystkich zebrań firmowych odbywa się już jedynie wirtualnie, z wykorzystaniem technologii i wideokonferencji. Co jednak sprawia i dlaczego wideokonferencja stała się aż tak dużym uproszczeniem szeregu procesów, które niegdyś musiały odbywać się twarzą w twarz?

Wideokonferencja, a pandemia koronawirusa

Od 2020 roku świat musiał przystosować się do nowych warunków, jakie podyktowała mu globalna pandemia. Niebezpieczny wirus doprowadził do lockdownu, a przez to musieliśmy przemodelować swój tryb pracy. Wiele firm odesłało swoich pracowników do swoich domów, z których to realizowali projekty, organizowali spotkania, a także porozumiewali się między sobą. Nie da się ukryć, że aby stworzyć symulację spotkań w większym gronie, konieczne było wykorzystanie wideokonferencji, a przy tym pojawiły się większe potrzeby na specjalistyczne urządzenia, które to ułatwiały.

Dziś wideokonferencje to nie tylko świetna wiadomość z powodu bezpieczeństwa, ponieważ pandemia wyraźnie wyhamowała. Mamy tutaj do czynienia z kolejnym bardzo istotnym powodem, dla którego wideokonferencje stały się bardzo dobrym wyjściem dla przedsiębiorstw. Mowa tutaj o sporej oszczędności, natomiast możecie zapytać – w jaki sposób, skoro urządzenia do wideokonferencji, a także Internet nie są darmowe?

W jaki sposób wideokonferencje wpływają na redukcję kosztów naszego biznesu?

Jak wygląda proces w każdej firmie, kiedy konieczny jest wyjazd pracowników na spotkanie z kontrahentem? Jakie są procedury delegacyjne? W większości przypadków oddelegowane osoby muszą otrzymać dietę, oznacza to opłacenie biletów lotniczych, zakwaterowania oraz wyżywienia, a jeśli jest to wyjazd do innego kraju, koszty mogą być bardzo wysokie. Wcale jednak nie ma konieczności, aby uwzględniać aż takie wydatki, ponieważ wideokonferencje są w stanie sprawić, że koszt będzie tylko jednorazowy, a to np. na telefony konferencyjne. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zorganizować spotkanie bez względu na to, na jakiej szerokości geograficznej znajdują się nasi rozmówcy. Wymaga się jedynie szybkiego i stabilnego łącza internetowego, aby było to możliwe.

Wideokonferencja ma jeszcze jedną zaletę, a mowa tutaj o tzw. logistyce spotkań. Skoro nie ma tutaj obowiązku pojawienia się w umówionym miejscu o konkretnym czasie, nie ma też korków, opóźnionych lotów i szeregu innych sytuacji losowych, które mogą uniemożliwić synchronizację obecności, nawet mimo tego, że całość została zaplanowana z wyjątkową dokładnością oraz odpowiednim wyprzedzeniem. To jedynie część korzyści, jakie czekają na tych, którzy zrozumieją wartość korzystania z wideokonferencji i urządzeń dla nich przeznaczonych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%