Zamknij

Słuchawki USB ? istotne informacje o sprzęcie tego typu i o alternatywach

07:22, 19.03.2019 artykuł sponsorowany

Jako, że mamy do czynienia ze znacznym wzrostem popularności sprzętów audio do komputerów, coraz częściej można natrafić na zestawy słuchawkowe, które podłączane są za pomocą złącza USB. Jest to swojego rodzaju połączenie wbudowanego układu DAC ze słuchawkami. Jest doskonałe wyjście, szczególnie dla tych, którzy posiadają sprzęty zaopatrzone wyłącznie w zintegrowane układy dźwiękowe na swojej płycie głównej. Dla tego rozwiązania, przewidziane są także alternatywy, zatem warto rozważyć za i przeciw.

Eksperci od systemów audio przekonują, że wszelkie zintegrowane karty dźwiękowe to najgorsza możliwość jaka jest tylko dostępna. Można więc wyjść z założenia, że wszelkie słuchawki USB, będą znacznie lepsze, niżeli te wpięte bezpośrednio do gniazda 3,5mm – nic bardziej mylnego. Niestety wszelkie słuchawki komputerowe tego typu, posiadają bardzo słabe układy audio, a dodatkowo nie gwarantują zadowalającej redukcji szumów, co za tym idzie, również kiepską dynamiką.

Druga strona medalu

Można stwierdzić, że dla większości użytkowników, zdecydowanie lepsze będą słuchawki posiadające standardową wtyczkę jack. W przeciwieństwie do sytuacji sprzed kilku lat, obecnie instalowane zintegrowane karty dźwiękowe w komputerach, stoją już na o wiele wyższym poziomie i cieszą się bardziej przychylnymi opiniami.

Trochę inaczej wygląda sytuacja, w wypadku kiedy zastanawiamy się nad bezprzewodowymi słuchawkami do PC. Mimo tego, że w zdecydowanej większości przypadków, uzyskany dźwięk będzie wyraźnie gorszy, niżeli przy wykorzystaniu sprzętu z wtyczką Jack, to otrzymamy chociaż możliwość uporania się z uciążliwym okablowaniem i gwarancję pełnej swobody poruszania się ze słuchawkami na uszach. Należy mieć na uwadze, że w tym wypadku jakiekolwiek ubytki i spadki jakości, będą wzrastać w wyniku kompresji oraz pewnych zakłóceń, stąd też wybór musi być dobrze przemyślany. Jeżeli jednak już zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto dobrać model, który nie tylko umożliwi nam bezprzewodowe połączenie, ale też wpięcie się za pomocą klasycznego kabla jack.

Słuchawki na USB – wady i zalety

Można pokusić się o wymienienie wad oraz zalet, rozwiązania wykorzystującego złącze USB. Nie jest przecież tak, że nie sprawdzi się ono w żadnej sytuacji. Gdyby tak było, nikt by w końcu nie sięgał po nie.

Jeżeli mowa o pracy w biurze, gdzie prowadzi się wiele rozmów telefonicznych, często można spotkać słuchawki z mikrofonem USB. W takiej sytuacji nie będziemy zwracać tak szczególnej uwagi na brzmienie, ponieważ istotniejsze jest dobre zrozumienie rozmówcy. Dodatkowo, podłączając je do komputera mogą być natychmiast gotowe do pracy, ponieważ bardzo często następuje ich szybkie sparowanie z urządzeniem, dzięki funkcji Plug&Play.

Niestety należy przypomnieć o tym, że wybierając słuchawki na USB, musimy odłożyć na bok pragnienie o wyjątkowym brzmieniu. Jak było wspominane wyżej, wbudowane w tych sprzętach interfejsy audio, znacznie odbiegają nawet od tych standardowych w komputerach czy laptopach.

Słuchawki ze złączem Jack – wady i zalety

Stwierdzenie, że w tym wypadku jest do wymienienia zdecydowanie więcej zalet niż wad, nie będzie żadnym zaskoczeniem. Czy to w wypadku słuchawek do komputera, czy też jakiegokolwiek innego urządzenia, te ze złączem jack, powinny spisywać się najlepiej. Aby działały one źle, system audio konkretnego sprzętu musiałby być naprawdę kiepski.

Obecnie, rozwiązanie to wydaje się zdecydowanie najlepszym. Głównie z uwagi na to, że jeżeli już inwestujemy w układy audio najwyższej jakości, ich potencjał może zostać w pełni wykorzystany. Ciężko aktualnie znaleźć sprzęt multimedialny, który nie posiada wbudowanego złącza jack, dlatego na pewno zdołamy słuchawki tego typu podpiąć wszędzie.

Jak widać ocena i porównanie obydwu rozwiązań jest raczej jednoznaczne, jednak są też sytuacje, kiedy postawienie na pewne alternatywy będzie słuszne. Rozwój technologii sprawia, że kwestia ta za kilka lat, może już stać się nieaktualna.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%