Zamknij

Przyszłość na rynku pracy

11:29, 18.02.2019 | Materiał Partnera

Postęp technologiczny i rozwój sieci telekomunikacyjnej powodują, że jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalności są te z dziedziny elektrotechnologii. Prognozuje się, że do końca 2020 roku wzrost zatrudnienia w tym sektorze będzie oscylował w granicy 35%. Co prawda, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia z koncernem Huawei, może się okazać, że specjaliści telekomunikacji i sieci 5G będą mniej zajęci niż przewidywano.

Komunikacja

Trzeba zauważyć, ze rynek pracy na polu telekomunikacji i branży IT powoduje, że pracodawcy muszą bardziej się starać o atrakcyjność ofert niż dotychczas. Szczególnie w okresie, kiedy w na całym rynku europejskim jest około pól miliona wakatów na stanowiskach komunikacyjnych i informatycznych. Kolejną trudnością dla pracodawców jest to, że już zatrudnieni specjaliści IT nie są szczególnie związani z firmą i dosyć łatwo rozpatrują zmianę pracy lub nawet sektora zatrudnienia. Nadzieją napawa fakt, że duża część młodych ludzi w wieku 18-24 lat rozważa podjęcie pracy w atrakcyjnym dla nich środowisku IT. I jedni, i drudzy chętnie korzystają z wyspecjalizowanych portal i zawierających tysiące ogłoszeń i ofert pracy, jak serwis Jobsora.

Zdążyć z wykształceniem

Nie można nie zauważyć faktu, że w problemach branży IT nie pomaga szkolnictwo, które w niewystarczającym stopniu zachęca do podjęcia pracy w tym sektorze. Poza tym, zgodnie z powiedzeniem, że technologia, która trafia na rynek, już jest przestarzała, szkolnictwo i metody nauczania często nie nadążają za szybko postępującym rozwojem technologii. Lepiej jest na stopniu wyższym i potwierdzają to trendy w wymaganiach ofert pracy – wyższe wykształcenie jest konieczne.

Nadążanie za rozwojem i postępem jest nieodmienianie związane z nowoczesnym rynkiem pracy. Ponad 2/3 młodych osób uważa, że konieczne jest nabywanie coraz to nowych umiejętności, koniecznych do tego, by podążać za dynamicznym rynkiem pracy i znaleźć się w nim na odpowiednim miejscu z satysfakcjonującym wynagrodzeniem. Dlatego dużym powodzeniem cieszą się wszelkie kursy dokształcające w zakresie korzystania z nowych technologii – nie tylko stacjonarne, ale i on-line, w formie szkoleń czy webinarów.

(Materiał Partnera)
© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone