Zamknij

Kupujesz używany samochód? Sprawdź, jakie formalności na Ciebie czekają!

10:21, 04.02.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Zdecydowałeś się na zakup używanego pojazdu? Koniecznie przeczytaj, co będziesz musiał zrobić po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Przekonaj się, jakich formalności, w jakim miejscu oraz w jakim terminie będziesz musiał dopełnić. Poznaj koszty rejestracji używanego samochodu i przygotuj odpowiedni budżet. Zobacz nasze porady, by nie dać się zaskoczyć niczemu!

Zakup auta a ubezpieczenie OC

Kiedy kupujesz używany samochód, możesz się spodziewać, że został już objęty ochroną OC przez poprzedniego właściciela. Masz prawo poprosić o numer polisy jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, by w internecie lub telefonicznie sprawdzić, jak długo będzie trwała polisa. Ważne bowiem, abyś wiedział, że w świetle przepisów masz prawo korzystać z zastanego OC aż do końca jego ważności. Polisa po prostu nie przedłuży się automatycznie, Ty zaś odpowiednio wcześnie będziesz musiał zadbać o zakup nowej, by zachować ciągłość ochrony i nie płacić kary.

Jeśli nie chcesz korzystać z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela, bo np. umówiłeś się ze sprzedawcą, że zrezygnujesz, a on otrzyma zwrot pieniędzy za niewykorzystany czas, masz 30 dni na złożenie wypowiedzenia. Warto, byś zapamiętał, że takie wypowiedzenie możesz złożyć na każdym etapie ochrony, nawet jeśli wykupisz swoje, ale rozmyślisz się w połowie okresu rozliczeniowego. Ciekawym przypadkiem jest też sytuacja podwójnego ubezpieczenia, z uwagi na które płacisz dwóm ubezpieczycielom za tę samą ochronę. Sprawdź, co wówczas zrobić: Jak zrezygnować z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia?.

Rejestracja a przerejestrowanie samochodu po zakupie

Zakup auta wiąże się z koniecznością albo zarejestrowania, albo przerejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji. Masz na to dokładnie 30 dni o podpisania umowy kupna-sprzedaży. Spoczywające na Tobie obowiązki znajdziesz w art. 78 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Jeśli zakupiłeś auto zarejestrowane Polsce, nie musisz rejestrować go po raz drugi, ale po prostu przerejestrować. Wniosek musisz złożyć w Urzędzie Miasta albo Urzędzie Starostwa Powiatowego. Zabierz ze sobą umowę kupna-sprzedaży, dowód osobisty, dowód rejestracyjny wraz z ważnym badaniem technicznym (bez tego nie przerejestrujesz pojazdu!), kartę pojazdu, dokument potwierdzający ważne OC oraz stare tablice rejestracyjne.

Jeśli chcesz zarejestrować auto zakupione za granicą, do Wydziału Komunikacji zabierz dodatkowo dowód odprawy celnej przywozowej i potwierdzenie opłacenia akcyzy.

                         

Ile kosztuje przerejestrowanie po zakupie auta?

Jeśli zakupiłeś samochód w Polsce i chcesz go przerejestrować, zapłacisz 180,50 zł – jeżeli wybierzesz tradycyjne tablice rejestracyjne, 1100,50 zł – jeśli wybierzesz indywidualne, np. imienne. Najkorzystniej cenowo wychodzi przerejestrowanie samochodu z pozostawieniem starych tablic – to koszt zaledwie 81 zł. Uwaga jednak: zachowanie starych tablic jest możliwe tylko wówczas, jeśli jesteś mieszkańcem tego samego powiatu co poprzedni właściciel.

W przypadku rejestracji używanego pojazdu z zagranicy koszty są nieco większe, bo otrzymujesz jest pozwolenia i nalepki tymczasowe. W przypadku wyboru zwykłych tablic to 256 zł, a indywidualnych 1176 zł.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone