Zamknij

Kiedy spodziewać się zwrotu z podatku?

10:58, 27.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:59, 27.12.2018
Skomentuj

Zwrot podatku to ważny element planowania finansowego podatników. Część z nich chciałaby uzyskać środki finansowe jak najszybciej, inni zaś chcieliby zaplanować wydanie tej kwoty w konkretnym terminie (np. przeznaczyć, je w okresie wakacyjnym na wyjazdy). Jak więc zaplanować ewentualny zwrot z podatku? I czy można przyspieszyć tę procedurę?

Do kiedy zwrot podatku? Kwestie formalne

Ustawodawca zdaje sobie sprawę, że organy podatkowe działają swoimi trybami i nie zawsze są w stanie zauważyć interesy każdego podatnika z osobna. Dlatego też niejako chcąc chronić podatników, przepisy jasno określają, do kiedy zwrot podatku powinien zostać przekazany do przysłowiowego przeciętnego Kowalskiego. Według aktualnych przepisów, zwrot z podatku powinien nastąpić w ciągu maksymalnie 3 miesięcy, od prawidłowego jego złożenia. Oznacza to w praktyce, że maksymalnie w 3 miesiące podatnik powinien otrzymać zwrot. W niektórych przypadkach może to jednak stać się szybciej.

Osoby szukające podstawy prawnej tego rozwiązania, powinny zwrócić uwagę na przepisy ustawy ordynacja podatkowa, zgodnie z art. 77 § 1 ust 5, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji.

Praktyka wypłaty zwrotów

Planując termin graniczny do kiedy zwrot podatku trafi na rachunek bankowy podatnika, może on wprowadzić kilka przydatnych elementów do swojej pracy nad formularzem podatkowym oraz w kwestii jego złożenia, które w praktyce wpłyną na termin wpłaty. Po pierwsze, warto wziąć pod uwagę obłożenie urzędów pracą. Po drugie, biorąc pod uwagę termin do złożenia indywidualnego PIT, należy pamiętać, że są to terminy maksymalne. Jednak podatnicy, który wcześniej posiadają odpowiednie dokumenty źródłowe, mogą także wcześniej złożyć PIT. Na przykład PIT-36 czy PIT-37, składany maksymalnie do 30 kwietnia, można przygotować i wysłać już w lutym, czy marcu. To zdecydowanie przyspieszy ew. zwrot z podatku. Stać się tak może zarówno dlatego, że relatywnie wcześniej upłynie termin 3 miesięcy oraz z powodu mniejszego obciążenia urzędów, które w okresie tuż przed upływem najpopularniejszych deklaracji podatkowych, maja po prostu najwięcej pracy.

Dodatkowo, jeżeli podatnikowi zależy na konkretnych terminach, w Internecie można znaleźć statystyki, które pokazują średni czas odpowiedzi oraz zwrotów organów skarbowych z danego rejonu – mogą być one pomocne w planowaniu czasu zapłaty zwrotu podatku.

Podsumowanie i rekomendacje

Przepisy nie określają minimalnego terminu, do kiedy zwrot podatku powinien znaleźć się na koncie podatnika. Teoretycznie, urzędy mogą zlecić taki zwrot od razu po weryfikacji złożonego przez niego formularza podatkowego. Ze względów praktycznych (ilość pracowników urzędów, wpływających wniosków, itp.), a także technicznych (czas potrzebny na przesłanie formularzy oraz wykonanie zleconych poleceń zapłaty), czas ten zostaje przedłużony. Ustawodawca zagwarantował jednak podatnikom, że cała procedura nie powinna wynosić więcej niż trzy miesiące. Są jednak pewne sposoby, które mogą pomóc podatnikom, którym zależy na szybszym otrzymaniu swoich nadpłaconych podatków.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%