Zamknij

Koronowo miastem od 650 lat. Dzisiaj przypada rocznica

08:13, 18.12.2018 | Redakcja
REKLAMA

18 grudnia 1368 r. - to kluczowa data w historii naszej okolicy. Wtedy bowiem król Kazimierz Wielki wystawił przywilej lokacyjny zezwalający na założenie miasta.

Całkowita w tym zasługa cystersów, którzy w 1256 roku przybyli do Byszewa, a następnie w 1288 przenieśli się do dzisiejszego Koronowa. Warto pamiętać, że próby założenia miasta podejmowane były jeszcze przed 1368 rokiem – jednak w innej lokalizacji. Miasto miało nazywać się Korona.

Właściwy akt z 18 grudnia 1368 roku zezwalał na założenie miasta na prawie magdeburskim po drugiej stronie Brdy, naprzeciwko klasztoru. Miasto zostało uwolnione od sądownictwa urzędników królewskich. Oznacza to, że mieszkańcy za przestępstwa mieli odpowiadać przed wójtem, a ten zaś przed opatem. Król nie zapomniał też o ulgach. Mieszczanie zostali m.in. zwolnieni z części podatków. Data wystawienia przywileju wiąże się z jeszcze jednym bardzo ważnym elementem dzisiejszego Koronowa, a mianowicie targiem. W akcie Kazimierz Wielki zezwolił na organizowanie targu w każdy czwartek tygodnia – tradycja ta przetrwała do dzisiaj.

Obchody 650-lecia nadania praw miejskich trwały w Koronowie przez cały rok. Na dzisiaj zaplanowano uroczystą sesję Rady Miejskiej. Początek o godzinie 14:00.

Źródło:

Dariusz Karczewski "W cieniu cysterskiego klasztoru. Dzieje Koronowa w średniowieczu" [w:] Dzieje Koronowa. Koronowo 2009

REKLAMA
(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone