Zamknij

Wprowadzenie stanu wojennego. Czołgi na ulicach Koronowa

19:06, 06.12.2018 | Redakcja
REKLAMA

Dzisiaj mija 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego na terenie Polski. Chcielibyśmy Państwu przedstawić fotografie, które ukazały się w jednym z wydań "Tematów Koronowskich". Przedstawiają one czołgi i samochody wojskowe przejeżdżające przez Koronowo 13 grudnia 1981 roku.

Stan wojenny na terenie całej Polski wprowadzono na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku. Wniosek w tej sprawie skierowała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, kierowana przez Wojciecha Jaruzelskiego. Skutkowało to licznymi represjami, głównie na członkach NSZZ „Solidarność”.

W Koronowie rządzący - przeciwnie do mieszkańców - wprowadzenie stanu wojennego przyjęli z ulgą. Komendant MO uznał, że dzięki niemu zlikwidowano w mieście i gminie problem rozbojów, włamań oraz rzekomych zabójstw. Wskazał także, że jednocześnie nasiliła się spekulacja, bimbrownictwo i przestępstwa drogowe. Za sukces uznano zlikwidowanie "ekstremy" Solidarności, która w Koronowie organizowała strajki w zakładach pracy. Takie miały miejsce m.in. 29 sierpnia 1980 r. w Spółdzielni Krawieckiej oraz "Ponar Remo". W czasie stanu wojennego Naczelnikiem Miasta i Gminy był Władysław Ciesielski. Ciekawostką jest to, że w tym okresie niedaleko Koronowa - w Krąpiewie - rozpoczęto budowę schronu przeciwatomowego w razie wybuchu konfliktu zbrojnego. Przez wiele lat było to ściśle tajne miejsce.

Stan wojenny w Polsce został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony 22 lipca 1983.

Przy okazji zachęcamy Czytelników do przesyłania na adres [email protected] archiwalnych zdjęć miasta i okolic.

Źródło:

"Stan wojenny w Koronowie" Tematy Koronowskie nr 3 (67)

Tomasz Kawski "Koronowo w latach 1945-1989" [w:] Dzieje Koronowa. Koronowo 2009

REKLAMA
(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone