Zamknij

Leon Wyczółkowski od 46 lat patronem koronowskiego LO

18:08, 09.10.2018 Igor Nigmański Aktualizacja: 18:00, 14.10.2018

14 października 1972 roku "czerwonej szkole" w Koronowie zostało nadane imię Leona Wyczółkowskiego.

Gmach budynku powstał na początku XX wieku, czyli jeszcze w czasie zaboru pruskiego. Do dzisiaj szkoła jest nieodłącznym elementem zabudowy miasta. Wielokrotnie zmieniała ona swoją funkcję oraz nazwę. W dwudziestoleciu międzywojennym zasłużonymi kierownikami placówki byli m.in. Leon Dachtera oraz Leonard Żuchowski. W tym czasie przy szkole działało wiele organizacji takich jak: LOPP, Towarzystwo Śpiewu, Polski Czerwony Krzyż, Liga Morska, Kasa Oszczędnościowa, ZHP, Koło Krajoznawcze, Strzelec, Towarzystwo Wojaków, ZOKZ, ZMP "Jedność". Powstał Klub Hallerczyków, a jego sekretarzem był Józef Blew, skarbnikiem natomiast Paweł Gabryś.

Tak funkcjonowanie szkoły po zakończeniu II wojny światowej wspomina Kazimierz Śmierzchalski:

- W połowie marca ewakuowano szpital wojskowy z budynku czerwonej szkoły i oddano go na cele szkolne. 20 marca uruchomiono wszystkie klasy. Radość młodzieży i nauczycielstwa była ogromna. Budynek został przy pomocy nauczycieli i młodzieży wysprzątany i zdezynfekowany. Sprzęt szkolny skompletowano i naprawiono.  Ta zgodna i zorganizowana praca została przerwana zarządzeniem władz miejskich oddającym budynek szkolny na kwatery dla organizującego się w Koronowie pułku piechoty, którego dowódcą był pułkownik Robert Stanowski, późniejszy dyrygent operowy. Znowu musieliśmy przenieść sprzęt i pomoce naukowe do naszej starej, białej szkoły, gdzie zajęliśmy 7 izb.

Absolwentką szkoły z 1951 roku była pani Kazimiera Munia. Oto jej relacja zamieszczona w Tematach Koronowskich:

- Należę do pierwszych absolwentów liceum ogólnokształcącego z 1951 roku. Wrócę jednak do początków. W 1946 r. za sprawą ówczesnych władz i obywateli miasta powstaje pierwsza po wojnie szkoła średnia: gimnazjum koedukacyjne. Brakowało podręczników i lektur; niekiedy musiał wystarczyć jeden egzemplarz na całą klasę. Przeprowadzona w 1948 reorganizacja szkolnictwa spowodowała, że gimnazjum nasze zmieniło nazwę na Liceum Ogólnokształcące i przeniesione z ul, Wilsona (dziś Dworcowa, budynek szkoły zawodowej) w r. szkolnym 1949/50 do gmachu szkoły “czerwonej”, gdzie powstała tzw. jedenastolatka. Wtedy to z klas II i III gimnazjum w sposób dla nas dziwny utworzono liczną klasę dziesiątą LO. Klasę, która miał być XI rozwiązano ze względu na małą liczbę uczniów. W efekcie do pierwszej w Koronowie matury przystąpiło 23 abiturientów. Szczególne miejsce w naszej pamięci zajmują nauczyciele i profesorowie. Oto niektórzy z nich: państwo Kędzierscy, Raszowie, Tyczyńscy, Kowalscy, Ceynowie, panie Gniot, Chrzan-Dubieńska, Pokorska, panowie: Paweł Gabryś, Józef Popa, Kazimierz Śmierzchalski, Łucjan Krzyżelewski, Gajtkowski, Tarnawski, księża Dykert i Szmyd. Dyrektorami byli: Feliks Kaute, Stanisław Tyczyński i Stanisław Gałan.

Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia Leona Wyczółkowskiego (14 października 1972 roku), wręczenie sztandaru oraz odsłonięcie poświęconej patronowi tablicy pamiątkowej. Zarówno sztandar jak i tablicę ufundowały miejscowe zakłady pracy.

Obecnie liceum liczy ponad 250 uczniów. Dyrektorem od tego roku jest Paweł Baran, który zastąpił na tym stanowisku Dorotę Makowską.

Źródła:

Emanuel Okoń "Koronowo - rozwój przestrzenny i przeobrażenia na przestrzeni dziejów" [w:] Dzieje Koronowa. Koronowo 2009

Zdzisław Biegański "Koronowo w latach Drugiej Rzeczypospolitej (1920-1939)" [w:] Dzieje Koronowa. Koronowo 2009

Kazimierz Śmierzchalski, Takie były początki, "Tematy Koronowskie" 1983 nr 1 str. 13

Kazimiera Munia, Pierwsza matura, "Tematy Koronowskie" 1990 nr 1(4) str. 11

Informacje własne

(Igor Nigmański)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%