Zamknij

Burmistrz składa przysięgę wierności królowi Prus [KALENDARIUM]

12:39, 15.09.2018 | Igor Nigmański
REKLAMA
Przejście pod panowanie pruskie zapoczątkowało zmiany wyznaniowe i narodowościowe na terenie miasta. Na fotografii ówczesny król Prus Fryderyk II fot. wikipedia

W wyniki pierwszego rozbioru Polski Koronowo znalazło się w graniach Królestwa Pruskiego. 246 lat temu ówczesny burmistrz naszego miasta złożył przysięgę wierności królowi Fryderykowi II.

Przysięga wierności została złożona 27 września w Malborku. Oprócz burmistrza obecni byli także inni przedstawiciele władz miejskich.

Koronowo zostało włączone do obwodu nadnoteckiego - nowej jednostki administracyjnej. Opracowania zaznaczają, że miasto było wtedy w nie najlepszej sytuacji gospodarczej. Potwierdzała to niska liczba mieszkańców. Warto zaznaczyć, że w 1775 r. przedmieście (Polnisch Crone-Vorstadt), oddzielone od miasta Brdą, gdzie znajdował się klasztor cysterski, zostało wydzielone jako odrębna gmina. Była to decyzja czysto polityczna mająca na celu podporządkowanie klasztoru i posiadłości nadzorowi pruskiemu.

Przejście pod panowanie pruskie zapoczątkowało zmiany wyznaniowe i narodowościowe na terenie miasta. O ile przed rokiem 1772 Koronowo zamieszkiwane było przez generalnie ludność polską - wyznania katolickiego, to wraz z przejściem pod inne panowanie do miasta i okolic zaczęły napływać osoby wyznania ewangelickiego i mojżeszowego.

Źródło:

Emanuel Okoń, Roman Czaja Atlas historycznych miast polskich - Koronowo wyd. 2016

(Igor Nigmański)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone