Zamknij

Jaka jest historia kapliczki z figurką w Starym Jasińcu? To i wiele innych rzeczy dowiesz się ze specjalnego opracowania

18:20, 01.07.2019 Redakcja Aktualizacja: 15:03, 02.07.2019
Skomentuj Kapliczka w Starym Jasińcu została postawiona na skrzyżowaniu dróg do Wudzyna, Nowego Jasińca oraz dojazdu do szosy Koronowo-Kotomierz fot. redakcja Kapliczka w Starym Jasińcu została postawiona na skrzyżowaniu dróg do Wudzyna, Nowego Jasińca oraz dojazdu do szosy Koronowo-Kotomierz fot. redakcja

"Mała architektura sakralna Ziemi Koronowskiej" - to tytuł opracowania, które zostało wydane w tym roku. Łącznie znajduje się tam 101 opisów krzyży i figur zlokalizowanych na terenie gminy Koronowo.

- Przydrożna kapliczka w Starym Jasińcu usytuowana jest na skraju wsi. Kapliczka została postawiona na skrzyżowaniu dróg do Wudzyna, Nowego Jasińca oraz dojazdu do szosy Koronowo-Kotomierz. Ziemię (o pow. 4m2) pod budowę kapliczki odstąpił Pociask, mieszkaniec Starego Jasińca. Kapliczkę zbudował i wymurował w 1927 roku Jan Szczukowski, dziadek Bożeny Włoch. Z przekazów ustnych swojego taty wie, że tata jako mały chłopiec "zanosił dziesiątkę" swojemu ojcu budującemu kapliczkę - czyli posiłek na godzinę 10:00. Po wybuchu II wojny światowej mieszkańcy figurkę wyjęli z kapliczki, by uchronić ją od zniszczenia i przechowali do wyzwolenia. Dzięki temu, że brakowało figurki, wkraczający Niemcy oszczędzili kapliczkę i nie zniszczyli jej. Po wojnie figurka wróciła na swoje miejsce. Prawdopodobnie poświęcenia kapliczki dokonał ks. Stanisław Czepek z parafii w Wudzynie, dopiero w 1952 roku. Kapliczka zbudowana jest z czerwonej cegły. Murowana zadaszona konstrukcja zwieńczona została metalowym krzyżem. Kapliczka jest dwukondygacyjna, zakończona czterospadowym daszkiem. Poszczególne piętra przedzielone są gzymsem. Boki dolnej części kapliczki zdobi znak krzyża. Wyżej, w przeszklonej z trzech stron niszy, stoi figurka Matki Boskiej. Całość konstrukcji usytuowana jest na ceglanym postumencie. U dołu kapliczki zwraca uwagę napis wykonany z metalu: AVE MARIA. Metalowe ozdobne ogrodzenie odgradza kapliczkę od biegnącej obok drogi. Bożena Włoch przez wiele lat odprawiała nabożeństwa majowe przy kapliczce. Nadal opiekuje się kapliczką, stawia znicze i kwiaty - czytamy w opracowaniu. Autorkami opisu kapliczki z figurką w Starym Jasińcu są panie Jolanta Szumińska, Jolanta Szatkowska, Katarzyna Szulta-Romaniuk.

To tylko jeden z ponad stu opisów kapliczek i krzyży. Pracę zbiorową pod redakcją Grażyny Jasiek wydało Towarzystwo Miłośników Ziemi Koronowskiej. Pomysł powstania publikacji narodził się na przełomie 2003 i 2004 roku w nieistniejącej już Pedagogicznej Bibliotece w Koronowie. To tam pracowała pani Grażyna Jasiek. Jej kontakty z czytelnikami pozwoliły na zgromadzenie obszernego materiału. Wtedy nie udało się wydać książki ze względów finansowych. Autorzy nie poddawali się jednak. W późniejszym czasie okazało się dodatkowo, że zdjęcia wykonane jeszcze systemem analogowym nie nadają się do druku. Z pomocą przyszła m.in. pani Hanna Kulągowska-Puzio. W ubiegłym roku, kiedy to cała Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości zdecydowano, że publikacja musi zostać wydana.

- Liczne przykłady grot, kapliczek, krzyży i figur różnych Świętych znajdują się na terenie Ziemi Koronowskiej. Najliczniej reprezentowane są te, które postawiono po II wojnie światowej. Nie brak kapliczek z XIX wieku i zabytkowych rzeźb oraz figurek z wieku XVIII. Autorzy publikacji postanowili zaprezentować je w tej książeczce, ale też przywołać ludzi, którym zawdzięczają swój często długi żywot, przywołać po to, żeby nie zapomnieć. Uważamy, że są to losy na tyle ciekawe, by ocalić je od zapomnienia - czytamy we wstępie.

Książkę można nabyć w księgarni "Przy Ratuszu". Koszt to 20 zł.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%