Zamknij
REKLAMA

Na tym placu w Gogolinie stał kiedyś kościół. Jak wyglądał?

17:28, 21.03.2019 | Redakcja
REKLAMA
Skomentuj
Na tym placy znajdował się kościół ewangelicki. W tle budynek pastorówki, gdzi dzisiaj mieści się sklep fot. redakcja

Starsi mieszkańcy Gogolina i okolic pamiętają jeszcze pozostałości tego kościoła. Znajdował się on w samym centrum wsi. Dzisiaj to pusty plac z kamieniem i napisem "Gogolin gm. Koronowo".

Wieś wymieniana jest już w dokumentach biskupa kujawskiego Wisława i opata byszewskiego Engelberta z 1288 roku. Na początku XIX wieku w okolicy zauważono napływ osadników niemieckich. Byli to pracownicy administracji państwowej, ale również kupcy i rzemieślnicy szukający dogodniejszych warunków rozwoju. Przykładowo w Koronowie (dane z roku 1816) na 1551 mieszkańców, 935 osób stanowili katolicy, 526 ewangelicy, a 90 Żydzi. W 1910 roku katolików w Koronowie było 3778, natomiast ewangelików 1280, a Żydów 219.

Co ciekawe cmentarz ewangelicki założono w Gogolinie już w roku 1752 - tak przynajmniej informuje tablica zamieszczona na dawnej nekropolii. Pozostałości cmentarza można oglądać do dzisiaj. Zachowały się nawet nazwiska na nagrobkach dawnych mieszkańców Gogolina - Beder, Rahn, Erich Steinke, Karl Krause, Helmut Thorn. Cmentarz funkcjonował do 1945 roku.

Niewiele wiadomo natomiast na temat samego kościoła. Nieznana jest data jego budowy. Jak informuje "Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw" wieś w latach 1772-1872 należała do parafii ewangelickiej Koronowo, natomiast od 1872 do parafii Gogolin-Lucim-Sitowiec. W 1894 roku ówczesna prasa informowała o utworzeniu nowych parafii ewangelickich w Mąkowarsku i Gogolinie. Tuż obok znajdowała się pastorówka - dzisiaj w budynku tym mieści się sklep. Na miejscu udało nam się porozmawiać ze starszymi mieszkańcami miejscowości. Pamiętają oni pozostałości kościoła. Nie byli jednak w stanie podać daty jego wyburzenia.

Kościoły ewangelickie na terenie obecnej gminy Koronowo mieściły się również we Wtelnie, Sitowcu, Mąkowarsku oraz Koronowie.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia pochodzące z profilu społecznościowego "Okolice Gogolina". Dane statystyczne zaczerpnięte zostały z książki "Dzieje Koronowa".

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

BerlinBerlin

0 2

Piękne słowa (Ein Dorf Familie Leben im Kreis Bromberg) widać na pierwszej stronie książki opisywano- Wiejskie życie rodzinne w okręgu Bydgoszczy- i to ile lat temu?. Proszę spojżeć na datę? . Jak Deutscher Bürger (niemiecka ludność ) kochało te okolice i miejsce opisując to cudowne w książce . Szkoda że nikt się nie odważył tak pięknie opisać tego w języku Polskim? Choć kiedyś natrafiłem na książkę kucharską gdzie dania zostały udekorowane wizerunkiem jakiegoś w średnim wieku pana, który nie gotował ani nie miał żadnej recepty na jakiekolwiek jadłospis ale został wkomponowany jak przystawka do obiadu. O ile te dania i recepty mogły i są smaczniejsze same w sobie. Może te kolejne podejście innego pana który chce 04.Kwietnia w języku polskim w Koronowie przedstawić piękno tej ziemi będzie strzałem w dziesiątkę albo w płot , jak zwykle to bywa . Swoją drogą ciekawi mnie kto pojedzie po Pizę czy ochrona?, ja bym polecił Pana Adama tego z rowerem znana pozytywna postać w Koronowie, tanio i szybko, bo owoców morskich tu brak . Pozdrawiam. 00:29, 22.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone