Zamknij

"100 km na 100-lecie Niepodległej". Inicjatywa Zespołu Szkół im. Leona Wyczółkowskiego we Wtelnie

19:19, 22.10.2018 Igor Nigmański Aktualizacja: 20:06, 22.10.2018
Skomentuj Młodzież nie zapomniała też o 12 czołowych obywatelach miasta, którzy zostali zamordowani 26 października 1939 roku w Srebrnicy fot. IN Młodzież nie zapomniała też o 12 czołowych obywatelach miasta, którzy zostali zamordowani 26 października 1939 roku w Srebrnicy fot. IN

W ubiegłym tygodniu uczniowie Zespołu Szkół im. Leona Wyczółkowskiego we Wtelnie włączyli się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Spod budynku szkoły ruszyły w rajd "100 km na 100-lecie Niepodległej", dwie grupy rowerzystów. Jedna udała się w kierunku "Doliny Śmierci", znajdującej się w bydgoskim Fordonie. To tam na początku II wojny światowej Niemcy dokonywali masowych mordów na Polakach i Żydach. Druga grupa przemierzyła teren gminy Koronowo, odwiedzając ważne miejsca pod względem historycznym. Uczniowie oddali hołd pomordowanym w Tryszczynie, gdzie na przełomie września i października 1939 roku bojówki paramilitarnego Selbstschutzu przeprowadzili tzw. akcję Intelligenzaktion, mającej na celu likwidację elity umysłowej. Symboliczne znicze zapalono także na cmentarzu więziennym przy ulicy Klasztornej w Koronowie oraz przy pomniku upamiętniającym wyruszenie polskich oddziałów na zwycięską Bitwę z Krzyżakami pod Koronowem. Młodzież nie zapomniała też o 12 czołowych obywatelach miasta, którzy zostali zamordowani 26 października 1939 roku w Srebrnicy. Kolejne przystanki to: pomnik Bitwy pod Koronowem przy drodze krajowej nr 25 oraz miejsce pamięci narodowej w Buszkowie. Po drodze uczestnicy odwiedzili także Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krajny w Byszewie, gdzie historię tego miejsca przybliżył ksiądz proboszcz Stefan Adrich.

(Igor Nigmański)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%