Zamknij

17 sierpnia - to data tegorocznych regat żeglarskich

13:28, 03.08.2019 | Redakcja
REKLAMA
Skomentuj

XI Regaty Żeglarskie im. kpt. Tadeusza Ziółkowskiego o Puchar Burmistrza Koronowa odbędą się 17 sierpnia na wodach Zalewu Koronowskiego. Główną bazą wydarzenia będzie Przystań Klubu Żeglarskiego Wind w Romanowie.

Oficjalne otwarcie regat nastąpi o godzinie 10:00. Start zmagań zaplanowano na godzinę 11:00. Organizatorzy - Burmistrz Koronowa, Urząd Miejski w Koronowie, Klub Żeglarski „WIND" i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie - przygotowali również szereg atrakcji. Będą konkursy, gry i zabawy z nagrodami, występ szkolnego kabaretu ze Szkoły Podstawowej w Wierzchucinie Królewskim, koncert zespołu Kubryk z Ustki, stoiska cateringowe, występy artystyczne, niespodzianki i biesiada żeglarska.

Regaty poświęcone są pamięci Tadeusza Ziółkowskiego. Nazywamy był on pierwszym żeglarzem Rzeczypospolitej, a urodził się w pobliżu Koronowa – w Wiskitnie. To tam też ukończył szkołę. Już jako nastolatek pływał na żaglowcach. Podczas I wojny światowej wcielony został do niemieckiej marynarki wojennej, a po jej zakończeniu do polskiej. Był komendantem szkolnego żaglowca Lwów. I to właśnie ta jednostka jako pierwsza w historii pod polską banderą przekroczyła równik. Los Tadeusza Ziółkowskiego zakończył się tragicznie. 25 sierpnia 1939 roku jako komandor portu gdańskiego nie zezwolił na wpłynięcie pancernika Schleswig-Holstein, za co został aresztowany przez gdańską policję. Następnie wypuszczono go i 1 września ponownie aresztowano. Rozstrzelany został podczas jednej ze zbiorowych egzekucji 11 stycznia lub 22 marca 1940 roku. Imię Tadeusza Ziółkowskiego nosi szkoła w Wierzchucinie Królewskim.

Materiały dotyczące regat są dostępne na stronie Urzędu Miejskiego w Koronowie.

REKLAMA
(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone