Zamknij

Gminy z dofinansowaniem na przewozy autobusowe. Wśród nich Koronowo i sąsiedzi

15:20, 26.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

O wynikach naboru w ramach rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych na 2022 rok poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Wśród organizatorów z dofinansowaniem znalazły się gminy powiatu bydgoskiego w tym Koronowo.

Ponieważ kwota wsparcia rządowego na województwo kujawsko-pomorskie wynosi w tym roku 52 mln zł, pozostaje jeszcze 8 mln zł do rozdysponowania. 

- Nie wykluczam, że jeżeli będzie zainteresowanie ze strony samorządów, zostanie zorganizowany dodatkowy konkurs, aby tę pulę w sposób pełny dla naszych mieszkańców wykorzystać – stwierdził Mikołaj Bogdanowicz, podkreślając jednocześnie, że nabór tegoroczny był rekordowy.

- Bardzo się cieszę, że to już trzecia edycja tego konkursu i zyskał on zaufanie i aprobatę samorządów. Można powiedzieć, że jest to program, który przywrócił przewozy regionalne w województwie kujawsko-pomorskim w dobie pandemii. Będzie to 450 linii, które będą realizowane przez samorządy. Będą one służyć mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego i przede wszystkim pomogą w tym trudnym czasie przewoźnikom, właścicielom firm, które zajmują się przewozem osób. Jest to ważne i jedyne wsparcie, na które w tej chwili mogą liczyć – podkreślił Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Kto skorzysta na rządowym programie? Przede wszystkim pracownicy, którzy będą mieli szansę dojechać do miejsca pracy, ale też uczniowie, zwłaszcza szkół średnich, dla których dojazd był bardzo utrudniony, szczególnie z miejsc oddalonych od dużych i średnich miast. Skorzystają również osoby starsze, które będą mogły dotrzeć na przykład do ośrodków zdrowia czy urzędów.

Gmina Koronowo

Kwota dopłaty z Funduszu – 122 212,80 zł Liczba linii komunikacyjnych – 1

Gmina Dąbrowa Chełmińska

Kwota dopłaty z Funduszu – 141 644,16 zł Liczba linii komunikacyjnych – 1

Gmina Sicienko

Kwota dopłaty z Funduszu – 120 909,00 zł Liczba linii komunikacyjnych – 1

Gmina Dobrcz

Kwota dopłaty z Funduszu – 158 056,58 zł Liczba linii komunikacyjnych – 3

- Chciałbym podziękować panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i panu ministrowi Andrzejowi Adamczykowi, którzy rozumiejąc tę wielką potrzebę, zwiększyli dofinansowanie od początku trwania tego programu. Przypomnę tylko, że teraz, w ramach tego wsparcia do każdego wozokilometra samorząd otrzymuje 3 złote. Sam jest zobowiązany do przekazania minimum 30 groszy, więc to wsparcie jest bardzo duże – poinformował Mikołaj Bogdanowicz.

Dzięki polityce rządu, zapobiegającej wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców mniejszych ośrodków, w ostatnich latach tysiące osób w naszym województwie zyskało połączenia autobusowe. Tylko w roku 2020 zostało uruchomionych 207 linii za 11 mln złotych. Rok później było to już 389 linii za 33 mln złotych. W roku 2022 z programu skorzystają mieszkańcy 37 gmin, dla których ruszą 223 linie autobusowe za kwotę 10,5 mln złotych. Spośród gmin największe środki otrzymają: Gniewkowo, Inowrocław, Nowe, Golub-Dobrzyń i Żnin.

W programie uczestniczą również samorządy powiatowe. W 2022 roku aż w 14 powiatach zostanie uruchomionych 157 linii za 17,7 mln złotych. Najpoważniejsze projekty zrealizują powiaty: świecki, grudziądzki i lipnowski. W niektórych przypadkach powiaty rozwiązują również problemy gmin, zawierając z nimi porozumienia na prowadzenie wspólnych połączeń.

W puli wsparcia rządowego znalazł się również wniosek Marszałka Województwa na 68 linii. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego otrzyma na ten cel 15 mln złotych. To największy beneficjent programu w Kujawsko-Pomorskiem, obsługujący połączenia regionalne.

Oznacza to, że w tym roku ogólna liczba uruchomionych linii w województwie wyniesie 450, a kwota rządowego wsparcia osiągnie pułap 44 mln złotych.

Ponieważ kwota wsparcia rządowego na województwo kujawsko-pomorskie wynosi 52 mln zł, pozostaje jeszcze 8 mln zł do rozdysponowania.  

- Nie wykluczam, że jeżeli będzie zainteresowanie ze strony samorządów, zostanie zorganizowany dodatkowy konkurs, aby tę pulę w sposób pełny dla naszych mieszkańców wykorzystać – zaznacza wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

[ZT]5735[/ZT]

[ZT]5729[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Pytanie Pytanie

0 0

Czy to oznacz brak zainteresowania do dnia dzisiejszego powołując się na słowa Pana wojewody który stwierdził ; Nie wykluczam, że jeżeli będzie zainteresowanie ze strony samorządów, zostanie zorganizowany dodatkowy konkurs, ” Nie wykluczam, że jeżeli będzie zainteresowanie ze strony samorządów, zostanie zorganizowany dodatkowy konkurs” ?. 09:16, 27.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%