Zamknij
REKLAMA

Odbyły się dwa pierwsze spotkanie poświęcone największym miastom

15:35, 19.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

W ramach konsultacji społecznych  nowego programu regionalnego, dziś (19 listopada), odbyły się z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, dwa pierwsze spotkania dedykowane obszarom funkcjonalnym największych miast (MOF). MOF-y to podstawa do wykorzystania przez lokalne społeczności środków europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) 2021-2027.

- Obszary funkcjonalne będą jedną z podstaw wdrażania funduszy unijnych nowej perspektywy, są też istotne z punktu widzenia zarządzania regionem. Zakładamy, że połowa naszego województwa znajdzie się w miejskich obszarach funkcjonalnych, czyli przyszłych obszarach ZIT-owskich. Mamy świadomość ogromnej roli tych obszarów jako lokomotyw rozwoju  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 Przyjęta w grudniu 2020 Strategia Przyspieszenia 2030+, nowa wersja naszego najważniejszego dokumentu programowego, która była podstawą do prac nad projektem programu regionalnego nowej perspektywy, zakłada powstanie pięciu miejskich obszarów funkcjonalnych, obejmujących największe miasta regionu – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław - i ciążące do nich gminy. Samorządy tych podmiotów, w ramach dedykowanych budżetów (instrument ZIT), będą planować i realizować wspólne, ważne lokalnie projekty. Odbywające się dziś w Urzędzie Marszałkowskim spotkania z władzami Torunia i Inowrocławia oraz przedstawicielami pozostałych interesariuszy są elementem konsultacji społecznych naszego nowego programu regionalnego - Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEKP) 2021-2027.

Kolejne spotkania, dotyczące przyszłych ZIT-ów Grudziądza, Bydgoszczy i Włocławka, odbędą się w przyszłym tygodniu (odpowiednio 22 i 24 listopada), także z udziałem gospodarza województwa.

 Nasza strategia rozwoju zakłada też powstanie stołecznego obszaru rozwoju (SOR), z własnym pakietem projektów, pozwalającego koordynować najważniejsze z punktu widzenia całego regionu inwestycje w dziedzinie usług publicznych i społecznych wyższego rzędu, w tym kultury, służby zdrowia i edukacji. 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%