Zamknij
REKLAMA

Rzadkowolski ucieka przed ezgekucją w Tryszczynie [KALENDARIUM]

13:36, 15.09.2018 | Igor Nigmański
REKLAMA
Jedna ze scen filmu Tryszczyn 1939 ukazująca masowe egzekucje fot. Paweł Warlinski

5 października 1939 roku w Tryszczynie doszło do kolejnych egzekucji dokonanych przez niemieckiego okupanta na ludności polskiej. Tym razem z miejsca zbrodni udało się uciec doktorowi Janowi Rzadkowolskiemu.

Na przełomie września i października 1939 roku w Tryszczynie członkowie paramilitarnego Selbstschutzu dokonali mordu na około 900 Polakach i Żydach. Była to część akcji Intelligenzaktion, której celem było wymordowanie polskiej inteligencji.

Tylko jednej osobie udało się uciec przed egzekucją. Był to doktor Jan Rzadkowolski, który dzięki pomocy rodziny i rolników z Tryszczyna zdołał później przedostać się do Warszawy, gdzie zmarł podczas okupacji.

Wydarzenia te ukazane są w filmie Tryszczyn 1939

(Igor Nigmański)
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone