Zamknij

Ten zasłużony polski ksiądz przyszedł na świat w Koronowie. Jego brat prowadził w mieście fabrykę cygar

13:44, 01.07.2018 Igor Nigmański Aktualizacja: 07:50, 21.07.2018

Dzisiaj mija 123. rocznica urodzin Edwarda van Blericqa - późniejszego  wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej. Postanowiliśmy zatem przybliżyć naszym Czytelnikom postać tego duchownego, który urodził się w Koronowie.

Skąd tak obco brzmiące nazwisko pojawiło się w Koronowie? Otóż Edward van Blericq miał niderlandzkie korzenie. Był synem Karola i Janiny z Żurawskich. Młodszy brat Edwarda - August, odziedziczył po ojcu sklep tytoniowy w Koronowie, który z czasem przerodził się w Fabrykę Cygar Łokietek. Edward uczył się w Brodnicy, gdzie zdał maturę w 1914 roku. Podczas I wojny światowej wcielony został do wojska niemieckiego. Następnie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Pelplinie, które kontynuowała w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał w Gnieźnie. Swoją pierwszą mszę odprawił w Koronowie

W późniejszym czasie przebywał m.in. w Strasbourgu, Rzymie, Lwowie i Poznaniu, gdzie pracował i dokształcał się. Po śmierci bpa Antoniego Laubitza, został wikariuszem generalnym archidiecezji gnieźnieńskiej. Prawdziwym egzaminem był jednak wrzesień 1939 roku, kiedy to kardynał August Hlond powierzył mu jurysdykcję w archidiecezji. Wymagało to wiele wytrwałości i odwagi. Wielokrotnie informował Watykan o tragicznym położeniu kraju, uratował kilku księży przed zesłaniem do obozów i organizował pomoc charytatywną dla ukrywających się i zagrożonych aresztowaniem. Brał także udział w ratowaniu relikwii św. Wojciecha. Stolica Apostolska wydając „breve” podpisane przez Sekretarza Stanu z dnia 3 października 1945 roku, mianowała go Protonotariuszem Apostolskim.

Wojenne okoliczności dały się we znaki ks. Edwardowi. Zmarł w lutym 1946 roku. Ze względu na zniszczenia archikatedry w Gnieźnie, nie został on pochowany w jej wnętrzu, a na cmentarzu archikatedralnym.

Źródła:

Tematy Koronowskie nr 1 (80) 2012 rok

Józef Glemp "Ks. Edward van Blericq 1895-1946" [w:] Prawo kanoniczne: kwartalnik prawno-historyczny 15/3-4, 293-295

(Igor Nigmański)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%