Zamknij
REKLAMA

11.04.1852 roku urodził się Leon Wyczółkowski

19:28, 09.04.2018 | Igor Nigmański
REKLAMA
Autoportret Leona Wyczółkowskiego

11 kwietnia 1852 roku w Hucie Miastkowskiej urodził się Leon Wyczółkowski. Ten wybitny polski malarz, grafik i rysownik przez pewien okres swojego życia związany był z Gościeradzem i okolicami.

Poniżej przypominamy Państwu artykuł, który pojawił się na naszej stronie 27 grudnia 1936 roku z okazji rocznicy śmierci przedstawiciela Młodej Polski.

Historia jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski zaczyna się w Hucie Miastkowskiej (powiat garwoliński). To tam w rodzinie właściciela niewielkiego folwarku 11 kwietnia 1852 roku przyszedł na świat późniejszy mieszkaniec Gościeradza. Wyczółkowski uczęszczał do szkół w Kamionce pod Lublinem, Siedlcach i Warszawie. Następnie studiował w Monachium oraz pogłębiał swoją wiedzę w pracowni Jana Matejki w Krakowie.

Leon Wyczółkowski w 1878 roku po raz pierwszy w życiu wyjechał do Paryża, co zmieniło jego podejście do malarstwa. Przez 10 lat wędrował również po Ukrainie. Okres ten jest niezwykle owocny warsztatowo.

W 1895 roku obejął stanowisko wykładowcy Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Wtedy to też w swoich pracach często prezentował krakowskie zabytki. Sportretował też całą galerię swoich przyjaciół jak np. Asnyka, Żeromskiego, Kasprowicza i Tetmajerów. W późniejszym czasie wydawał liczne teki, gdzie przedstawiał np. krajobrazy górskie i litewskie, starą Warszawę i Puszczę Białowieską.

W roku 1922 Leon Wyczółkowski przekazał Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu dużą kolekcję swoich prac. W zamian za to otrzymał resztówkę ziemską w Gościeradzu. Tu spędzał przede wszystkim okresy letnie. Okoliczne tereny przyniosły mu liczne inspiracje w swych pracach. Z lat 1923-24 pochodzi teka "Gościeradz". W 1923 w Nadleśnictwie Różanna rysował starą lipę nad Brdą, dęby na łąkach, fragmenty lasu. W latach 1931-34 dworek w Gościeradzu został przebudowany

W 1934 roku mając 82 lata Wyczółkowski został powołany na stanowisko profesora Akademii Sztuk Przepięknych w Warszawie. Dwa lata później umiera wskutek zapalenia płuc. Jego trumnę z Warszawy do Bydgoszczy przewieziono 30 grudnia 1936 r. Tam wystawiono ją na Starym Rynku, gdzie mieszkańcy mogli oddać mu hołd. Następnie przewieziono ją do Wtelna, gdzie blisko ukochanego Gościeradza spoczęły jego zwłoki.

Od 14 października 1972 roku Leon Wyczółkowski patronuje koronowskiemu Liceum Ogólnokształcącemu. W 1992 roku nadano również patronat jego imienia szkole w Gościeradzu (nie istniejącej już). Z kolei w 2002 roku Zespołowi Szkół we Wtelnie.

Źródło:

Kazimierz Okonek, Blisko ukochanego Gościeradza, "Tematy Koronowskie" 1983 nr 1 str. 6

Leon Wyczółkowski w 1929 roku fot. wikipedia

"Wiosna w Gościeradzu" autorstwa Leona Wyczółkowskiego fot. wikipedia

Dwór w Gościeradzu. Artykuł z 1934 roku

Leon Wyczółkowski "Dwór Gościeradz" rok 1924

Grób Leona Wyczółkowskiego na cmentarzu parafialnym we Wtelnie fot. Igor Nigmański

 

(Igor Nigmański)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone