Zamknij

607 lat temu rozegrano bitwę pod Koronowem. Jak wydarzenie to opisał kronikarz Jan Długosz?

10:39, 10.10.2017 Igor Nigmański

10 października 1410 roku odbyła się bitwa pod Koronowem pomiędzy Królestwem Polskim a zakonem krzyżackim. Zwycięsko z tego boju wyszły oddziały polskie.

- Zaczęło się od tego, że król Władysław przebywający 29 września 1410 roku w Nieszawie, otrzymał wiadomość, iż zamek Tuchola obsadzony wojskiem dowodzonym przez Janusza Brzozogłowego oblegali Krzyżacy. Stało się jasne, że nieprzyjaciel znowu chce wkroczyć do Polski - w takich słowach kronikarz Jan Długosz rozpoczął swój opis tego starcia. 

I chociaż wśród badaczy kronika Długosza nie jest w stu procentach odzwierciedleniem prawdziwych wydarzeń, to jednak pozostałe opracowania historyczne bazują w głównej mierze na opisie tego kronikarza. 

Wynika z nich, że oddziały wroga były pewne łatwego zwycięstwa pod Koronowem. W błąd wprowadzili ich m.in. ujęci wysłannicy. Kiedy stanęli na Wzgórzu Łokietka ujrzeli w pełnej gotowości wojska króla Władysława Jagiełły. Pomimo dwukrotnej przewagi Michał Kuchmeister postanowił wycofać się. Wtedy to też padły pierwsze strzały z łuków. Nękani przez polskich rycerzy Krzyżacy znaleźli dogodne miejsce do stoczenia bitwy. Było nim wzgórze niedaleko wsi Łąsko (dzisiejsze Wilcze). Walczono zacięcie. Dopiero kiedy rycerz królewski Jan Naszan z Ostrowic przechwycił chorągiew nieprzyjaciela, zaczęła się rysować wyraźna przewaga Polaków, aż ostatecznie Krzyżacy udali się w ucieczkę.

Jan Długosz tak opisał zwycięski bój:

- Rzadko kiedy zdarzyła się bitwa tak chlubna dla zwycięzców, tak zgubna dla zwyciężonych. I nie byłby żaden krzyżak uszedł niewoli, gdyby dzień dłużej nieco by potrwał, ale noc zasłoniła uciekających przed pogonią. U wojowników świadomych boju walka ta i odniesiony w niej trumf za większe nierówne i świetniejsze uchodziły ni poprzednia walka pod Grunwaldem (15 lipca) z Krzyżakami stoczona. A lub wygrana pod Koronowem była rzeczywiście mniejszą niż pod Grunwaldem, wszelako ze względu na niebezpieczeństwo, wytrwałość i zapał walczących można ją wyżej kłaść niż grunwaldzką.

(Igor Nigmański)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%