Zamknij

Wyjazd LO Koronowo Do Exploseum

08:49, 12.12.2016 LO Koronowo, Izabela Klajbor Aktualizacja: 08:49, 12.12.2016
Skomentuj Coroczny wyjazd LO Koronowo Do Exploseum (fot. LO Koronowo) Coroczny wyjazd LO Koronowo Do Exploseum (fot. LO Koronowo)

Exploseum to miejsce, które pierwszoklasiści z koronowskiego Liceum wraz z nauczycielem historii p.Izabelą Klajbor, odwiedzają  każdego roku w ramach przerabianego materiału dotyczącego II wojny światowej.

Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg zostało otwarte w ramach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Pierwotnie fabryka, w której budynkach powstała ekspozycja, przeznaczona była do zadań militarnych III Rzeszy produkując m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim, obecnie zaś jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego, ale całego kraju. Zwiedzający kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy, mają świadomość historycznej wyjątkowości miejsca, bowiem już same budynki i ich surowe wnętrza snują mroczną opowieść o niewolniczej pracy przymusowej ok. 40 tys. robotników, jeńców wojennych oraz więźniów. Linia produkcyjna strefy produkcji nitrogliceryny (NGL), którą mieliśmy okazję sie poruszać, ograbiona z aparatury przez Armię Czerwoną, została malowniczo wkomponowana w pofałdowany teren leśny wtapiając się w przyrodę i współegzystując z nią.
Ta ogromna fabryka zbrojeniowa, przeznaczona do zadań militarnych III Rzeszy, powstała pod Bydgoszczą w latach 1939 - 1945. Jeszcze w 1939 roku, wkrótce po zajęciu Bydgoszczy, w lesie blisko podmiejskiego Łęgnowa Niemcy rozpoczęli budowę ogrodzenia, które objęło powierzchnię 23 km2 – areał przyszłej fabryki. Do końca 1944 roku powstało ponad tysiąc budynków, 400 km dróg i 40 km torów kolejowych. Kompleksowy program budowy obejmował budynki produkcyjne, obiekty infrastruktury elektrycznej, cieplnej, wodnej i kanalizacyjnej, laboratoria, warsztaty, budynki straży pożarnej, ambulatoria, obiekty administracyjne i socjalne, kordegardy i budynki nadzoru.

Wizyta w takim miejscu wszystkich odwiedzających skłania do refleksji na temat tego, co człowiek był w stanie zrobić drugiemu człowiekowi, do czego zdolny był w zezwierzęconym świecie wojny. Jest dla nas lekcją, jest przestrogą jak czerpać wiedzę i doświadczenie z historii i więcej nie popełniać tych błędów co przeszłe pokolenia.

















(LO Koronowo, Izabela Klajbor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%