Zamknij

Klasa penitencjarno - mundurowa koronowskiego Liceum w ramach współpracy z Zakładem Karnym uczestniczyła w nietypowych zajęciach

08:40, 07.12.2016 LO Koronowo, Izabela Klajbor
Skomentuj Klasa penitencjarno - mundurowa koronowskiego Liceum w ramach współpracy z Zakładem Karnym uczestniczyła w nietypowych zajęciach (fot. LO Koronowo) Klasa penitencjarno - mundurowa koronowskiego Liceum w ramach współpracy z Zakładem Karnym uczestniczyła w nietypowych zajęciach (fot. LO Koronowo)

25.11.2016r. klasa penitencjarno - mundurowa koronowskiego Liceum wraz z opiekunami: p.Izabelą Klajbor i wych.klasy p. P.Baran  w ramach współpracy z Zakładem Karnym w Koronowie, uczestniczyła w nietypowych zajęciach.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca funkcjonariuszy ZK od podszewki, zapoznać się z wymogami, które należy spełnić, by móc pracować w tym zawodzie. Zapoznano uczniów z zasadami obowiązującymi w takim miejscu. Wielką atrakcją okazał się spacer po najstarszej zabudowie, pamiętającej jeszcze cele klasztorne koronowskich cystersów, a dziś zaadaptowane na potrzeby penitencjarne.
ZK Utworzony został w 1819 roku na mocy reskryptu króla Fryderyka Wilhelma III, kiedy to władze pruskie przejęły majątek Zakonu Cystersów wraz z klasztorem i kościołem. Klasztor pochodzi z XIV wieku. W chwili przejęcia miał zabudowę typowo barokową, której elementy architektoniczne i dekoracyjne pozostały do dzisiaj. Podporządkowane władzom policyjnym więzienie (tzw. dom poprawczy - Zuchthaus) zaludnione zostało przestępcami kryminalnymi z terenu Prus Zachodnich. W II połowie XIX wieku, zgodnie z ówczesnymi trendami penitencjarnymi, władze pruskie wybudowały pawilon celkowy. W dwudziestoleciu międzywojennym koronowskie więzienie było polskim miejscem odosobnienia dla przestępców kryminalnych. W okresie II wojny światowej jednostka służyła niemieckiemu okupantowi. W latach 1939-1945 zmarło lub zginęło w Koronowie 600 więźniów.

Dziś Zakład Karny w Koronowie jest jednostką typu zamkniętego z oddziałem zakładu karnego typu półotwartego dla mężczyzn będących recydywistami penitencjarnymi oraz oddziałem zewnętrznym typu półotwartego. Pojemność jednostki wynosi 910 miejsc. W zakładzie realizuje się nauczanie w liceum ogólnokształcącym, zasadniczej szkole zawodowej przygotowującej do zawodu kucharza małej gastronomii oraz gimnazjum. Zakład podlega Okręgowemu Inspektoratowi SW w Bydgoszczy.

"Była to dla nas bardzo poglądowa lekcja, oczywiście możemy sobie tylko w części wyobrazić jak to jest, gdy zamyka się brama zakładu. I to zarówno z perspektywy skazanego (czego oczywiście na własnej skórze nikomu nie życzymy sprawdzać), jak i funkcjonariusza Służby Więziennej, którego pracę już tylko po tym krótkim czasie tam spędzonym, oceniamy jako bardzo angażującą i wyczerpującą".  - mówili uczniowie















fot. LO Koronowo

(LO Koronowo, Izabela Klajbor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MathewMathew

0 0

I'm amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that's
both equally educative and interesting, and let
me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too
few men and women are speaking intelligently about.
I'm very happy I came across this in my hunt
for something relating to this. dildok3 (<a href="https://xvj3gsdfghhfies.link/tags/dildok3/">xvj3gsdfghhfies.link</a>) 11:01, 17.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%